Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šlachtův detektiv dostane odškodné za nezákonnou vazbu. Pobyt ve vězení Vokálovi podlomil zdraví

Šlachtův detektiv dostane odškodné za nezákonnou vazbu. Pobyt ve vězení Vokálovi podlomil zdraví

Detektiv bývalého protimafiánského útvaru Luděk Vokál dostane od státu odškodné přes 26 000 korun za to, že byl před více než dvěma roky nezákonně umístěn do vazby. Rozhodl o tom dnes pravomocně pražský městský soud. Policista čelí obvinění z korupce a úniků informací, za což mu hrozí až 12 let vězení. Podle advokáta Radka Šmerdy vinu odmítá. Ve spise není žádný důkaz, který by ho usvědčoval, tvrdí Šmerda.

Vokál byl na obviněn na konci října 2015. Soud ho následně poslal do vazby, jelikož se obával, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. Proti rozhodnutí podal stížnost, které vyhověl pražský městský soud. Podle něj nebyly důvody pro uvalení vazby, ze které byl po necelém měsíci propuštěn.

Podle Šmerdy se klientovi ve vazbě rapidně zhoršilo zdraví a musí se dodnes léčit. Ministerstvo ho odmítlo odškodnit, a tak podal k soudu žalobu, které justice vyhověla. „Rozhodnutí o vazbě bylo nezákonné,“ řekla dnes předsedkyně senátu Jiřina Jislová. Zamítla odvolání ministerstva, které argumentovalo například tím, že o jeho případu teprve bude rozhodovat soud. Soudkyně ale při krátkém zdůvodnění verdiktu uvedla, že rozhodnutí o vině či nevině nic nemění na tom, že byl ve vazbě neoprávněně.

Vokál měl podle obvinění, jehož části se v minulosti objevily v médiích, mezi roky 2010 a 2015 poskytovat lidem z podsvětí informace ze spisů protidrogové centrály nebo informace z policejních databází o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanovi Janouškovi. Další skutky se týkají toho, že pomohl zdržet zátah policie proti údajným vyděračům nebo zařízení povolení k pobytu pro přítelkyni jedné z vlivných postav tuzemského podsvětí.

„Klient vinu jednoznačně odmítá, obvinění se nezakládají na pravdě,“ řekl dnes ČTK Šmerda. Upozornil, že jeho klient prokazatelně několik let v policejních databázích osoby nelustroval. Advokát si také stěžuje na to, že vyšetřování trvá příliš dlouho. Podle něj dosud třeba nebyl vyslechnut svědek, kterého obhajoba považuje za klíčového. „Trvá to dlouho a bezdůvodně. Vyšetřování se pořád protahuje. My bychom si přáli, aby už věc byla u soudu,“ dodal Šmerda.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1