Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slavná vila Tugendhat inspiruje za hranicemi. V Kalifornii chtějí postavit její dvojče

Slavná vila Tugendhat inspiruje za hranicemi. V Kalifornii chtějí postavit její dvojče
 

Funkcionalistický klenot Brna, slavná vila Tugendhat se má stát inspirací pro vznik kalifornského ústředí společnosti Pangea World založené brněnskou rodačkou Hanou Ayalovou. Právě ona dnes s brněnským primátorem Petrem Vokřálem ve vile podepsala dohodu o spolupráci mezi Pangea World a městem Brnem. Společnost se snaží propojit obchodní model, podporu vědy a výzkumu a ochranu přírody. Primátor si od spolupráce slibuje zvýšení povědomí o Brně, kde by se mohly konat i kongresy Pangea World.

Pangea World chce vybudovat v Kalifornii novou centrálu, v níž se budou mimo jiné konat různá mezinárodní setkání. Ayalová chce v budově vyjádřit obdiv k vile Tugendhat zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO jako ke světovému dědictví se vztahem k diplomacii. V centrále má být i stálá expozice o slavné brněnské vile.

„Cílem je vybudovat ústředí se špičkovou architekturou. Nebude kopií vily Tugendhat, ale bude se stavět ve stejném duchu volně plynoucího prostředí," popsala Ayalová, která odešla z Československa po roce 1968 a v roce 2003 jí Masarykova univerzita v Brně udělila zlatou medaili jako uznání a ocenění mimořádných zásluh při podpoře vědy, kultury a umění. Dodala, že v ústředí společnosti by mělá být stálá výstava o vile Tugendhat, která bude neustále obnovována.

Podle Vokřála spolupráce zvýší povědomí o Brnu. „Nabízí se participace na některých projektech globálního významu ve smyslu environmentální udržitelnosti. Brno může sehrávat roli diplomatického místa pro evropská jednání Pangea World. Do budoucna se mohou propojit i vědecké kapacity, které mají v Brně v environmentální oblasti dobré postavení," řekl Vokřál.

Pangea World se snaží propojit vědecký výzkum, obchodní model i ochranu přírody, posilovat globální udržitelnost a ochraňovat biodiverzitu.

Vilu Tugendhat navrhl v roce 1928 Ludwig Mies van der Rohe pro Gretu a Fritze Tugendhatovy. Vznikla v horní části pozemku, na němž měli rodiče Grety Tugendhatové vilu, která je dnes známá jako vila Löw-Beer. Funkcionalistickou vilu Tugendhat vlastní město Brno.