Šlechtová navrhne odvolání Bečváře z postu náčelníka generálního štábu. Poprvé řekla, kdo ho má nahradit | info.cz

Články odjinud

Šlechtová navrhne odvolání Bečváře z postu náčelníka generálního štábu. Poprvé řekla, kdo ho má nahradit

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová chce příští týden ve čtvrtek předložit vládě návrh na odvolání Josefa Bečváře z postu náčelníka generálního štábu armády. Funkci by měl vykonávat do konce června. Šlechtová navrhuje za jeho nástupce generálporučíka Aleše Opatu. Šlechtová řekla, že její rozhodnutí vychází z konzultace s premiérem, některými poslanci a prezidentem Milošem Zemanem, se kterým včera jednala. Opata podle ní má respekt vojska.

Opata dosud zastával funkci zástupce náčelníka generálního štábu. Do funkce by měl nastoupit 1. května. Prvním úkolem nového náčelníka generálního štábu bude reorganizace velení české armády, dodala ministryně.

Šlechtová chce s novým náčelníkem řešit také vyzbrojení armády. „Budu se s ním bavit o velkých akvizicích, které armáda bude potřebovat,“ uvedla. Ministryně očekává, že Opata zajistí, aby armáda měla jednotné požadavky ohledně vybavení. "Jde o to, aby se generální štáb choval jako tým, abych tam neměla rozpolcené generály, kteří se mezi sebou dohadují," řekla. "Je pro mě nepřijatelné, aby mi jeden generál říkal něco a za týden další generál úplně něco jiného," dodala.

Návrh na jmenování Opaty Šlechtová předem projednala s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) i prezidentem Milošem Zemanem. Prezidentovi záměr sdělila na schůzce ve středu, Zeman byl s výběrem spokojen, uvedla. Výběr nástupce Bečváře konzultovala i s odbornou veřejností a vojskem. Opata má podle ní u vojáků velký respekt, což pro ni bylo při rozhodování důležité.

Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) mu jeho mandát prodloužil. Šlechtová uvedla, že novou žádost o prodloužení Bečvářova působení odmítla i kvůli tomu, že Bečvář dosáhl důchodového věku. "Prodlužování závazku napodruhé není dobré ani jako signál pro vojáky," řekla Šlechtová. "Pana armádního generála Bečváře maximálně respektuji, ale každý se musíme smířit s tím, co už jsme udělali," dodala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud