Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šlechtová rázně ruší armádní zakázky, o prověrku ale doteď nepožádala. Může jít o Zemanovo okolí, naznačuje týdeník

Šlechtová rázně ruší armádní zakázky, o prověrku ale doteď nepožádala. Může jít o Zemanovo okolí, naznačuje týdeník

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová rázně ruší dohodnuté armádní zakázky z doby svého předchůdce Martina Stropnického. Sama navíc stále ještě nezažádala o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, kterou potřebuje pro jednání na úrovni NATO. Dvě zdánlivě nesouvisející věci vyvolávají v bezpečnostních kruzích obavy. Upozornil na to týdeník Respekt.

Šlechtová minulý týden odmítla podepsat dlouhodobě dojednávanou a ministerstvem zahraničí USA schválenou smlouvu na prodej amerických vrtulníků české armádě, kterou připravoval její předchůdce Martin Stropnický (rovněž ANO). Později ji označila za průzkum trhu a chce, aby o dodavateli strojů rozhodl nový tendr. Zrušila i nákup izraelských radarů. Kvůli tomu bude česká armáda dál spoléhat na svoji zastaralou techniku z Ruska nebo dob Sovětského svazu.

Rychlý postup ministryně v demisi přitom vyvolává otázky. „Ve vší té ráznosti je jeden problém: ministryně si zatím nenašla čas k žádosti o bezpečnostní prověrku, kterou potřebuje, aby mohla o podobných věcech debatovat a rozhodovat na pravidelných jednáních ministrů obrany NATO,“ konstatuje v textu pro týdeník Respekt Jaroslav Spurný.

Týdeník připomíná, že první setkání na půdě aliance ještě může absolvovat bez prověrky, v květnu už by jí ale hrozilo, že zůstane před branami jednacího sálu.

„Jde o dlouhodobý proces. Zpracovávám podklady,“ komentovala Šlechtová situaci pro Respekt. Podle vyjádření znalců by ale vyplnění formuláře nemělo zabrat více než dvě hodiny. Například předchůdce Šlechtové Martin Stropnický o prověrku požádal hned první týden ve funkci.

Kvůli otálení ministryně v demisi jsou nervózní tajné služby. Množí se spekulace, že Šlechtová o prověrku nepožádala, jelikož se obává podrobného zkoumání vazeb na lidi kolem prezidenta Miloše Zemana. Šlechtová je dobrými vztahy s Hradem známá a nijak je neskrývá.

Šlechtová udržuje dobré styky s kancléřem Vratislavem Mynářem, jenž o prověrku neúspěšně žádal, a poradcem Martinem Nejedlým.

Jak Respekt uvádí, za této situace by se při posuzování, zda má Šlechtová nárok na prověrku, mohla řešit i osoba zbrojaře Jaroslava Strnada, který je Nejedlého přítelem, hlavním veřejně známým sponzorem kampaně Miloše Zemana a zároveň se v poslední době uchází o nejvíce armádních zakázek.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1