Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šlechtová se obává policie. Odkládá nákup radarů za miliardy, nejdřív chce vidět posudek

Šlechtová se obává policie. Odkládá nákup radarů za miliardy, nejdřív chce vidět posudek

Nákup izraelských radarů za 3,6 miliardy korun nabere další skluz. Ministryně obrany Karla Šlechtová se obává policie a nechá si vypracovat ještě jeden znalecký posudek o ceně.

Měla to být jedna z mála strategických zakázek, kterou bývalé vedení ministerstva obrany v čele s Martinem Stropnickým dotáhlo téměř do konce. Skutečnost je však podle jeho nástupkyně Karly Šlechtové (oba ANO) opačná. Několik let připravovaný nákup osmi souprav izraelských 3D radarů za 3,6 miliardy korun, který už předloni schválila vláda, proto nechá ještě jednou prověřit cenovým posudkem.

Za to, že takovou expertizu při uzavření kontraktu na letadla CASA neměla, čeká už šestým rokem na rozsudek bývalá šéfka rezortu Vlasta Parkanová. Kvůli kauze přišla o politickou kariéru.

Podle informací deníku E15 má Šlechtová obavy, aby nedopadla stejně. „Pan Stropnický mi při předávání úřadu tvrdil, že zakázky přebírám převázané mašlemi. Ten stav tomu ale neodpovídá. Na ministerstvu chybí plánování v čase a v souladu s penězi,“ řekla ministryně.

Pokračujte ve čtení článku na webu E15 >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1