Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sledovala Chovance vojenská rozvědka? Absurdní, říká ministr Stropnický. Prý jen snaha zviditelnit se

Sledovala Chovance vojenská rozvědka? Absurdní, říká ministr Stropnický. Prý jen snaha zviditelnit se

Ochranka ministra vnitra Milana Chovance minulý týden narazila na muže, který si fotil vládní vilu obývanou šéfem rezortu. Muž se jim legitimoval jako vojenský zpravodajec. Uvedly to servery Novinky.cz a Seznam Zprávy. Šéf obrany Martin Stropnický (ANO) podle něj považuje podezření, že ministra za ČSSD zpravodajci sledovali, za absurdní.

Vojenský rozvědčík měl podle vysvětlení armády sledovat jiný objekt ve stejné ulici na Praze 6, kde Chovanec přebývá. Jenže podle bodyguardů měl údajně ve fotoaparátu pouze snímky Chovancovy rezidence. Ten sice odmítá záležitost komentovat, podle zdrojů deníku Právo ale vidí za aktivitou rozvědky sledování jeho osoby. „Budova, která měla být oficiálně předmětem zájmu vojáků, je na druhém konci ulice a na pořízených fotkách na rozdíl od detailů kolem vládní vily vůbec nebyla,“ cituje deník svůj zdroj.

Proč si zpravodajec vilu fotil, nevysvětlil ani šéf vojenského zpravodajství Jan Beroun. „Spekulace o sledování ministra Chovance vojenskou rozvědkou jsou absurdní. Přesto jsem inicioval svolání stálé sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství, aby tento médii prezentovaný 'incident' vyšetřila,” uvedl deníku Stropnický. Ministr obrany je prý přesvědčen, že se záležitost vysvětlí.

Chce se zviditelnit před sjezdem ČSSD

Místopředseda ČSSD Milan Chovanec se podle Stropnického jen snaží před nadcházejícím sjezdem své strany zviditelnit. „Moc bych si přál, aby tuto zprávu prověřil i útvar proti dezinformacím při ministerstvu vnitra,” ironicky poznamenal pro deník.

Napětí mezi ministerstvem vnitra a obrany panuje kvůli tajným službám už od únosu pětice Čechů v Libanonu v roce 2015 a vydání vazebně stíhaného Libanonce Alího Fajáda z Česka do rodné země. Podle některých zdrojů by k incidentu nedošlo, kdyby vojenské zpravodajství lépe spolupracovalo s civilní rozvědkou spadající částečně pod ministerstvo vnitra, připomíná Právo. Nevraživost ministra Chovance vůči Vojenské zpravodajské službě prý podle deníku navíc pramení také z korupční aféry kolem České pošty, na které se vedle civilní kontrarozvědky BIS podílela podle tehdejších slov ministra i další tajná služba.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link