Slepice bez peří, namačkané v kleci vedle mršin. Veterináři jdou tvrdě po komerčních chovech | info.cz

Články odjinud

Slepice bez peří, namačkané v kleci vedle mršin. Veterináři jdou tvrdě po komerčních chovech

Veterináři zkontrolují do konce prázdnin všechny komerční klecové chovy nosnic v ČR. Prioritně se zaměří na chovy, o jejichž podmínkách informovala v červnu v reportáži Česká televize. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Spolek Obraz prostřednictvím televize zveřejnil záběry ze čtyř klecových českých chovů, ve kterých byly slepice odrané z peří, namačkané v malých klecích a byly tam i kusy, které podmínky chovu nepřežily. Většina obchodních řetězců poté ohlásila, že většinou nejpozději do roku 2025 přestanou prodávat vejce z klecových chovů.

"Ústřední ředitel SVS nařídil krajským veterinárním správám kontrolu všech klecových hal, ve kterých jsou v obohacených klecích chovány nosnice s produkcí konzumních vajec v období snášky. Kontrola by měla být komplexní, tedy sestávající z celkového zhodnocení péče o zvířata, hodnocení zdraví zvířat i úrovně biologické bezpečnosti," uvedl mluvčí.

Podle něj je nutné ověřit, jakým způsobem a v jaké frekvenci dochází ke kontrole zvířat, jaké jsou zdravotní stavy hejn slepic, jakou mají míru úhynu, konverzi krmiva a produkci vajec. "Dále je potřebné prověřit, jaký je postup chovatele při nálezu uniklé nosnice a jak se po celou dobu snášky, i ve dnech těsně před vyskladněním, nakládá s uhynulými ptáky, tedy jak často se z klecí odklízí. Dále se v protokolu uvede informace, zda jsou vyskladňované nosnice prodávány občanům pro další chov," uzavřel mluvčí.

Drůbežáři již dříve vyčíslili, že přechod z obohacených klecí do neklecových chovů by v ČR stál čtyři až šest miliard korun. Řada chovů je podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé z 60. let, musely by se tak předělávat nejen technologie chovu, ale třeba i ventilace, nebo by pro zachování produkce byla nutná stavba nových budov.

V ČR je 87,6 procenta nosnic v klecových chovech, v celé EU podle Dlouhé 53,1 procenta nosnic. Podle Dlouhé nemají čeští drůbežáři na modernizaci dostatek peněz.

Pokud by řetězce skutečně odmítaly kupovat po roce 2025 vejce z klecových chovů, bude podle ní na pultech nedostatek českých vajec. Výrobci podle ní na nové systémy přejít nestihnou, už kvůli tomu, že investovali před rokem 2012 do tzv. obohacených klecí, neobohacené menší klece byly tehdy zakázány v celé EU. Tehdy před Velikonocemi stálo kvůli nedostatku vajec jedno až šest korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud