Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Slibu usvědčeného lháře se věřit nedá.“ Pravice se diví ČSSD, že chce být ve vládě s Babišem

„Slibu usvědčeného lháře se věřit nedá.“ Pravice se diví ČSSD, že chce být ve vládě s Babišem

Zástupci pravicové opozice si v reakci na programové prohlášení vznikající menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie všímají návratu komunistů k moci, populistických návrhů i toho, že premiérem bude trestně stíhaný oligarcha s minulostí v StB a KSČ. „Programové prohlášení je slib. A slibu usvědčeného lháře se věřit nedá,“ říká Jan Farský ze STAN. Podle předsedy ODS Petra Fialy je programové prohlášení vznikající vlády postaveno na kombinaci nefungujících levicových řešení a populistických frází. Vládu označuje dokonce za polokomunistickou.

„Přemýšlím, proč se zaobírat programovým prohlášením, pod které se má podepsat, za které má ručit, trestně stíhaná osoba s minulostí v StB a KSČ, která byla schopna křivě přísahat na zdraví svých dětí,“ uvažuje v rozhovoru pro INFO.CZ předseda poslaneckého klubu Starostů Jan Farský. Programové prohlášení vlády a koaliční smlouvu v pátek schválilo vedení hnutí ANO. Dokument je také předmětem jednání sociálních demokratů. V sobotu o nich budou jednat špičky komunistů a v červnu o případném vstupu do vlády rozhodnou řadoví členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu.

Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je programové prohlášení přijatelný kompromis. Farský ale upozorňuje, že si premiér a předseda hnutí ANO bude stejně nakonec dělat pouze to, co chce a co pro něj bude výhodné. „Jako upravoval, případně odstraňoval pravidla, která mu překážela, stejně tak bude jako s cárem papíru nakládat s Programovým prohlášením. Jeho hodnota je tak nulová. A tak i jeho hodnocení zbytečné,“ řekl Farský pro INFO.CZ.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek si pak všímá role sociálních demokratů: „To, ze ČSSD půjde znovu do koalice s někým, kdo přispěl k jejímu volebnímu poklesu na sedm procent, to komentovat nebudu. Ale co nám v KDU-ČSL vadí, je, že nově vznikající vláda bude od roku 1989 první, která bude postavena na podpoře komunistů. Takže tady rozhodně nejde o to, co chce udělat budoucí kabinet pro svoji zemi, ale co je schopno ANO a teď vlastně i ČSSD, udělat pro to, aby se zase dostali k moci. Smutné.“

Petr Fiala pak tvrdí, že v programovém prohlášení vznikající vlády nevidí nic konkrétního, co by snížilo byrokracii v zemi, usnadnilo život aktivním a pracovitým lidem a zvýšilo životní úroveň občanů. „Je to špatná zpráva pro všechny živnostníky, pro malé a střední podnikatele, špatná zpráva pro lidi volající po debyrokratizaci a deregulaci. Naopak v něm vidím staré levicové koncepty, které se ukázaly jako nefunkční a neúčinné,“ dodává předseda ODS.

Zdůrazňuje také, že není pouze to, co v programovém prohlášení je, ale i to, co v něm není. „Babiš by měl proto veřejnosti jasně říci, za jakých personálních podmínek bude součástí vlády KSČM,“ říká Fiala. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek nakonec v rozhovoru pro INFO.CZ upozornil na několik konkrétních programových návrhů, které ho při, jak sám řekl, letmém čtení zaujaly.

Kalousek mimo jiné upozorňuje na závazek navyšování investic, který je podle něj vzhledem k plýtvavé politice vlády v oblasti provozních výdajů nereálný. „Respektive je reálný pouze za cenu zhoršování deficitu, což je opět v rozporu se slibem vyrovnaných veřejných financí,“ vysvětluje bývalý ministr financí a expředseda TOP 09.

Dále si všímá toho, že vláda hnutí Ano a sociálních demokratů slibuje postupné navyšování výdajů na obranu tak, aby jejich podíl na HDP dosáhl v roce 2021 1,4 % HDP. Kalousek ale připomíná, že je to hluboko pod spojeneckým závazkem vůči NATO (2 % HDP), navíc to dle jeho slov neodpovídá prioritě, kterou v současné době obrana státu představuje.

„Důchodová reforma je prezentována pouze jako oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu, což fakticky žádná reforma není. A programové prohlášení zcela rezignuje na reformu veřejného zdravotního pojištění, což je problém stejně naléhavý jako reforma penzijní. Konec konců oba tyto problémy jsou spolu komplementárně spojené a souvisí s prodlužováním lidského života,“ pokračuje předseda sněmovní frakce TOP 09.
 
V neposlední řadě tvrdí, že se celým programovým prohlášením prolínají opakované a již dříve nesplněné sliby. „Například nový zákon o dani z příjmu, zjednodušení daní, omezení výjimek a podobně. Hořkým úsměvem lze ocenit slib činit taková opatření, která omezí erozi půdy a její degradaci,“ uzavírá Kalousek a táže se, zda to máme chápat tak, že Babišova druhá vláda bude usilovat o omezování pěstování řepky olejky.

Také podle Pirátů trpí programové prohlášení vlády řadou nedostatků. Za hlavní označují nedostatečný popis důchodové reformy, žonglování s odhadovanou délkou výstavby dálnic nebo nekoncepční rozšiřování pravomocí Celní správy. Pozitivními prvky jsou podle Pirátů například závazek zvednout platy učitelům nebo pracovníkům ve zdravotnictví nebo změny v oblasti exekucí. Upozorňují také na to, že programové prohlášení obsahuje řadu závazků odkazujících k digitalizaci státu, které se už objevily v programových prohlášeních minulých vlád.

„Ostatní státy EU nám v oblasti digitalizace utekly nebo nás předběhly. Za poslední období mnoho nových projektů a služeb nevzniklo, v lepším případě se udržoval současný, ne příliš efektivní, stav - to je věta, kterou v poslední době slýcháváme ze všech stran. Že ji ale nejdeme i v programovém prohlášení dvou stran, které byly součástí minulé vlády je poněkud schizofrenní. Je to přiznání vlastní neschopnosti digitalizaci ČR nastartovat během předchozího volebního období. Jak tedy můžeme věřit tomu, že nyní se to už skutečně povede a státy kolem nás doženeme?“ táže se poslanec a IT odborník Pirátů Ondřej Profant.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1