Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slimáci se nám tu množí a zakládají kolonie, napsal o migrantech do radničních novin politik z ČSSD

Slimáci se nám tu množí a zakládají kolonie, napsal o migrantech do radničních novin politik z ČSSD

Nebývalé pozdvižení vzbudil sloupek, který sepsal místostarosta Brna - Bohunic Milan Hrdlička z ČSSD do obecních novin. Xenofobní text s názvem Pozor na slimáky se nevybíravě strefuje do muslimských migrantů, šíří předsudky a problematiku nemístně zveličuje. Autor na tom ovšem nic špatného nevidí, stejně jako jeho kolega, starosta městské části Antonín Crha z KDU-ČSL.

V mnohém to připomíná pokus školáka, který si dovolil něco „zakázaného“ a teď za pomoci triviální kličky dělá, že nechápe. Místostarosta Hrdlička usoudil, že když ve svém xenofobním textu zamění muslimy za slimáky, bude z obliga. A tak sepsal sloupek, kterým před volbami po vzoru proti-muslimských partiček útočí na nejnižší pudy a rozdmychává nenávist.

„Ono nejde o to, co slimák nyní ničí, ale jde o to, co nám může zničit třeba za rok, dva či čtyři,“ píše na úvod místostarosta. Hrdlička je z nějakého důvodu přesvědčený, že pro běžence je cesta do Evropy něčím, bez čeho nemohou být. „Je to v podstatě výzva, kterou mají v sobě zakódovanou a kterou musí splnit,“ hlásá.

Hrdlička v krátkém textu šíří nenávist a posiluje nepodložené obavy. Paušálně tvrdí, že se muslimové chtějí přiživovat na práci ostatních a vyjadřuje paranoidní obavu, že běženci připravují jakýsi převrat. „Všichni víme, že někteří slimáci již tu jsou, že se tu množí a zakládají své kolonie,“ popisuje, co ho zjevně sžírá po večerech. To vše činí jako veřejná osoba v radničním zpravodaji (ke stažení ZDE).

Islám v Česku
V roce 2011 se při sčítání lidu k islámu přihlásilo 3358 lidí, bylo to ovšem nepovinné. Dle odhadů žije v ČR kolem 20 tisíc muslimů, většina z nich je dobře vzdělaná a ekonomicky aktivní. Migrační vlna posledních let se Česku téměř zcela vyhýbá.

Někteří uživatelé sociálních sítí s obsahem štvavého článku souhlasí, neunikl ale ani důrazné kritice. „Skupina je označována jako méně lidská, typicky jako hmyz či jiný živočich, s nímž jsou spojeny nepříjemné pocity a která si tím pádem nezaslouží lidské zacházení, právní ochranu apod,“ popisuje základní faul na facebooku HateFree Culture.

720p 360p

Časopisu Respekt se podařilo Hrdličku zkontaktovat. Odmítl, že by byl xenofob, který má na kontě text jako vystřižený z nacistického časopisu. „Jsem socialista tělem i duší a proti muslimům obecně nic nemám,“ tvrdí politik. Připomíná svoji zkušenost pyrotechnika působícího za války v Bosně. „S těmi lidmi jsem klečel v minovém poli, rozuměl jsem si s nimi a pomáhal jim. Ale teď do Evropy nepřicházejí jenom váleční uprchlíci,“ vysvětluje nadále.

Hrdlička se poněkud průhledně hájí, že nikoho k ničemu nenavádí. Podle něj jen bylo cílem, aby se o tématu začalo mluvit. „Potřeboval jsem ventilovat svojí obavu a chtěl otevřít diskusi,“ vysvětlil.

Na radnici městské části má zřejmě ve svém krajním pohledu zastání. Text pozitivně hodnotí i starosta Brna - Bohunic Antonín Crha z KDU-ČSL, byť označení migrantů za slimáky nepovažuje za vhodné. Pro server Echo24 mimo jiné uvedl: „Že bychom měli něco dělat s migrací a že bychom měli proti ekonomickým migrantům bojovat a být na ně připravení, na tom se snad shodneme úplně všichni,“ píše lidovec, podle kterého nás islám přichází ovládnout.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744