Slimáci se nám tu množí a zakládají kolonie, napsal o migrantech do radničních novin politik z ČSSD | info.cz

Články odjinud

Slimáci se nám tu množí a zakládají kolonie, napsal o migrantech do radničních novin politik z ČSSD

Nebývalé pozdvižení vzbudil sloupek, který sepsal místostarosta Brna - Bohunic Milan Hrdlička z ČSSD do obecních novin. Xenofobní text s názvem Pozor na slimáky se nevybíravě strefuje do muslimských migrantů, šíří předsudky a problematiku nemístně zveličuje. Autor na tom ovšem nic špatného nevidí, stejně jako jeho kolega, starosta městské části Antonín Crha z KDU-ČSL.

V mnohém to připomíná pokus školáka, který si dovolil něco „zakázaného“ a teď za pomoci triviální kličky dělá, že nechápe. Místostarosta Hrdlička usoudil, že když ve svém xenofobním textu zamění muslimy za slimáky, bude z obliga. A tak sepsal sloupek, kterým před volbami po vzoru proti-muslimských partiček útočí na nejnižší pudy a rozdmychává nenávist.

„Ono nejde o to, co slimák nyní ničí, ale jde o to, co nám může zničit třeba za rok, dva či čtyři,“ píše na úvod místostarosta. Hrdlička je z nějakého důvodu přesvědčený, že pro běžence je cesta do Evropy něčím, bez čeho nemohou být. „Je to v podstatě výzva, kterou mají v sobě zakódovanou a kterou musí splnit,“ hlásá.

Hrdlička v krátkém textu šíří nenávist a posiluje nepodložené obavy. Paušálně tvrdí, že se muslimové chtějí přiživovat na práci ostatních a vyjadřuje paranoidní obavu, že běženci připravují jakýsi převrat. „Všichni víme, že někteří slimáci již tu jsou, že se tu množí a zakládají své kolonie,“ popisuje, co ho zjevně sžírá po večerech. To vše činí jako veřejná osoba v radničním zpravodaji (ke stažení ZDE).

Islám v Česku
V roce 2011 se při sčítání lidu k islámu přihlásilo 3358 lidí, bylo to ovšem nepovinné. Dle odhadů žije v ČR kolem 20 tisíc muslimů, většina z nich je dobře vzdělaná a ekonomicky aktivní. Migrační vlna posledních let se Česku téměř zcela vyhýbá.

Někteří uživatelé sociálních sítí s obsahem štvavého článku souhlasí, neunikl ale ani důrazné kritice. „Skupina je označována jako méně lidská, typicky jako hmyz či jiný živočich, s nímž jsou spojeny nepříjemné pocity a která si tím pádem nezaslouží lidské zacházení, právní ochranu apod,“ popisuje základní faul na facebooku HateFree Culture.

autor: INFO.cz

Časopisu Respekt se podařilo Hrdličku zkontaktovat. Odmítl, že by byl xenofob, který má na kontě text jako vystřižený z nacistického časopisu. „Jsem socialista tělem i duší a proti muslimům obecně nic nemám,“ tvrdí politik. Připomíná svoji zkušenost pyrotechnika působícího za války v Bosně. „S těmi lidmi jsem klečel v minovém poli, rozuměl jsem si s nimi a pomáhal jim. Ale teď do Evropy nepřicházejí jenom váleční uprchlíci,“ vysvětluje nadále.

Hrdlička se poněkud průhledně hájí, že nikoho k ničemu nenavádí. Podle něj jen bylo cílem, aby se o tématu začalo mluvit. „Potřeboval jsem ventilovat svojí obavu a chtěl otevřít diskusi,“ vysvětlil.

Na radnici městské části má zřejmě ve svém krajním pohledu zastání. Text pozitivně hodnotí i starosta Brna - Bohunic Antonín Crha z KDU-ČSL, byť označení migrantů za slimáky nepovažuje za vhodné. Pro server Echo24 mimo jiné uvedl: „Že bychom měli něco dělat s migrací a že bychom měli proti ekonomickým migrantům bojovat a být na ně připravení, na tom se snad shodneme úplně všichni,“ píše lidovec, podle kterého nás islám přichází ovládnout.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud