Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Služební zákon štěpí ANO a ČSSD. Babiš by kvůli vládní koalici mohl novelu úplně stáhnout

Služební zákon štěpí ANO a ČSSD. Babiš by kvůli vládní koalici mohl novelu úplně stáhnout

Vládní návrh služebního zákona prošel ve středu do dalšího jednání ve sněmovně. Proti zamítnutí nebo vrácení k přepracování se vedle ANO postavili také komunisté a SPD. Na normu, která v posledních měsících vzbuzuje ostré diskuze, by přitom podle informací INFO.CZ měla mít dopad i vyjednávání ANO o vládě s ČSSD. V úvahu připadá i možnost, že by kabinet současný návrh úplně stáhl.

Proti změnám služebního zákona hlasitě vystupuje sociální demokracie. Ta by byla i pro vypracování nového návrhu, na němž by se mohla sama podílet. „Preferovali jsme nový vládní návrh za případné účasti ČSSD ve vládě,“ uvedla pro INFO.CZ sociálnědemokratická poslankyně a zpravodajka tisku ve sněmovně Kateřina Valachová. Ministerstvo vnitra jako navrhovatel může návrh stáhnout nejpozději ve druhém čtení. Ve středu prošel tím prvním. „Nyní platí, že státní služba je věc, na které budeme – vznikne-li vláda s ANO – požadovat koaliční shodu,“ dodává Valachová po středečním hlasování.

Už v rámci „předkoaličních“ jednání s hnutím ANO podle ní zákon prošel několika zásadními změnami. „Původně zněl návrh z dílny hnutí ANO tak, že je šéf státní služby přímo podřízen předsedovi vlády, zcela se mění stabilita odborných náměstků z hlediska jejich výkonu služby a tak dále. Nic takového návrh v tuto chvíli neobsahuje,“ popisuje poslankyně s tím, že se norma smrštila do tří základních okruhů. „Já jsem jako zpravodajka už při prvním čtení upozornila na to, že v každém okruhu se ale skrývá ďábel v detailu. To se samozřejmě musí odstranit,“ dodává.

Kabinetu v demisi na zákonu záleží. O jeho důležitosti mluvil v kuloárech už před středečním jednáním šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Stávající služební zákon je podle něj potřeba změnit. „My jsme to projednávali na vládě několikrát, bylo to konzultováno i s Evropskou komisí, takže já bych byl strašně rád, kdybychom tento návrh novely přijali, abychom skutečně mohli efektivněji řídit naši státní správu,“ tvrdil pak na plénu premiér v demisi Andrej Babiš.

Sociální demokracie se ale prostřednictvím poslance Jana Chvojky vůči návrhu ostře vymezila. Návrh na zamítnutí ani vrácení k přepracování ale neprošel. Postavilo se proti němu hnutí ANO, komunisté a SPD. „Je to opakované přiznání spolupráce ANO s komunisty a extrémistickou SPD. Vláda bez důvěry nemá co měnit služební zákon. Zavání to snahou „Ďábelské koalice“ o ovládnutí státu až po posledního úředníka,“ kritizuje výsledek hlasování Chvojka.

Proti navrhovaným změnám dlouhodobě vystupují odbory státních zaměstnanců. „Vláda v demisi už od okamžiku předložení novely sleduje pouze jediný cíl, a to je destabilizace státní správy a uvolnění možností pro ovlivňování složení nepolitického vedení úřadů. Jaký dopad to může mít nejen na státní zaměstnance, ale prostřednictvím jejich práce i na ostatní občany, zřejmě není důležité,“ stojí v jejich prohlášení po středečním jednání. „Překvapením je pro nás spíše skutečnost, že ani poslanci KSČM – strany, která se obvykle zaštiťují zájmy zaměstnanců a „obyčejných lidí“ – se věcné a faktické diskuze o návrhu účastnit nechtějí, ale umožňují svými hlasy jeho co nejrychlejší přijetí,“ říká předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Zákon se nyní posune do ústavně právního výboru. Poslanci rozhodli, že ho neprojedná výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. „Na základě včerejšího jednání sněmovny jsem jako zpravodajka a také předsedkyně stálé komise pro ústavu svolala politické jednání zástupců všech politických klubů na úterý, kde bych se chtěla domluvit na dalším postupu ohledně služebního zákona. Počítám s tím, že by měl během následujícího měsíce proběhnout i odborný seminář za slyšení zástupců zaměstnanců státních organizací a státu,“ popisuje pro INFO.CZ Valachová.

Bez služebního zákona nebudou peníze z fondů EU

Odpolitizovaná státní správa a jasná pravidla, která se o to postarají, představují jednu z hlavních podmínek Evropské komise pro čerpání peněz z evropských kohezních a strukturálních fondů. Česká republika byla v Evropské unii poslední zemí, které potřebná legislativa chyběla.

Vláda v demisi i proto upravenou verzi nového zákona o státní správě konzultovala v Bruselu. Na začátku března se tam vypravila ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová. Po svém návratu jednání prezentovala tak, že navrhované změny dostaly od Komise zelenou. Jak se ale podařilo zjistit redakci INFO.CZ, kabinet Andreje Babiše rozhodně od Komise žádný „bianco šek“ nezískal. Naopak zdroj z blízkosti institucí EU potvrdil, že si úředníci vyžádali bližší vysvětlení některých bodů. Jedním z nich byly například změny ve výběrových řízeních.

Podobná vyjádření padala i na oficiální úrovni. Mluvčí unijní exekutivy Magdalena Frouzová tehdy zdůraznila, že Komise novelu studuje a žádné hodnocení zatím nemá. „Komise uvítala informaci o chystaném doplnění zákona o civilní službě, kterou poskytla paní ministryně Dostálová. Komise na schůzce neposkytla žádné své hodnocení,“ uvedla tehdy Frouzová.

Evropská komise situaci v Česku podle zjištění redakce i nadále sleduje. K zásadním posunům ale v tento moment nedošlo.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1