Slyšel Boha, tak hrozil letadlu plnému lidí výbuchem. Poláka vyšetří psychiatr, unikne trestu? | info.cz

Články odjinud

Slyšel Boha, tak hrozil letadlu plnému lidí výbuchem. Poláka vyšetří psychiatr, unikne trestu?

68letý muž, který hrozil, že odpálí letadlo na trase z Kanárských ostrovů do Varšavy s bezmála 170 lidmi, možná potrestán nebude. Policie ho zatím neobvinila a čeká na posudek psychiatra, který může rozhodnout, že muž není příčetný. Stroj letící do Varšavy kvůli výhrůžce včera nouzově přistál v Praze.

S jednodenním odstupem se potvrzuje, že páteční drama na letišti v pražské Ruzyni skutečně nemělo teroristický podtext. Polák, o kterém už včera ministr vnitra mluvil jako o „nejspíš vyšinutém“, byl už na palubě neklidný.

Po tom, co pohrozil, že odpálí bombu, pokud stroj přistane v cílové destinaci, chodil údajně nervózně uličkou a nereagoval ani na výzvy vlastní manželky.

Ihned po přistání ho zadržela zásahová jednotka. Pyrotechnici u něj žádnou výbušninu nenašli. „Jeho chování nebylo agresivní ani jinak problematické, nicméně v danou chvíli s policisty nespolupracoval," popsala zásah na palubě mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

V noci ho kriminalisté vyslechli stejně jako jeho manželku a několik cestujících. Žena uvedla, že její muž už několik dní předtím a také v minulosti nebyl psychicky v pořádku a choval se v poslední době velmi nestandardně. Zadržený teď čeká v policejní cele. Obvinění si zatím nevyslechl, policie čeká na posudek psychiatra.

Pokud psychiatr uzná, že Polák je příčetný a zdravý, policie podá návrh na vzetí do vazby. Jestliže ale zjistí, že zadržený není zcela duševně v pořádku, bude následovat další psychiatrické vyšetření, které může trvat několik dnů i týdnů.

V případě, že muž bude uznán příčetným, hrozí mu dva až osm let vězení. V případě prokázané psychické poruchy by byl předán do péče lékařů. Není rovněž vyloučeno, že případ předají české úřady do Polska, protože se stal na palubě polské letecké společnosti a podezřelý je polský občan.

Ostatní cestující se dnes ráno vrátili do Varšavy. Při incidentu nebyl nikdo zraněn ani nevznikly škody na majetku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud