Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt v přímém přenosu? Můžou padat žaloby, říká expert na sociální sítě

Smrt v přímém přenosu? Můžou padat žaloby, říká expert na sociální sítě

Česko zažívá první případ smrti v přímém přenosu na sociální síti. Dvě dívky na Mostecku přenášely na Facebooku jízdu autem, která skončila tragickou nehodou. Ve světě už podobnou zkušenost mají. Podle Jakuba Macka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity si bude muset společnost nastavit etická pravidla pro chování na sociálních sítích.

Dívky přenášely cestu asi deset minut než došlo k nehodě. Před svými fanoušky se předváděly, s dopravními předpisy si nelámaly hlavu. Vrcholem byla snaha o co nejrychlejší jízdu. Řidička však situaci nezvládla a skončila v protihlukové bariéře.

„Můžeme předpokládat, že živé vysílání je variací na sdílení fotek. Sdílíte situace, chcete přitáhnout pozornost a doufáte v nějakou pozitivní reakci,” vysvětluje pro INFO.CZ motivace k živému vysílání Macek.

Česká událost není první tragédií, kterou uživatelé Facebooku prostřednictvím živých přenosů mohli sledovat. Nedávno ve Spojených státech přenášel muž vraždu náhodného chodce. Šéf sítě Mark Zuckerberg v reakci na to přislíbil, že se pokusí zveřejňování násilného obsahu zabránit.

To je však složité. Nejasná je i právní stránka celé věci. Macek upozorňuje, že nelze přesně určit, jestli z přenášení násilí může mít Facebook problém. „Mohlo by dojít na žalobu ze strany pozůstalých, pak by zřejmě záleželo na jurisdikci, která se ale stát od státu liší.”

Podle Macka by však bylo unáhlené vinit provozovatele sociální sítě za obsah, který na něm zveřejňují jeho uživatelé. „Sociální síť nabízí funkcionalitu. Provozovatel se do toho bude snažit vstupovat a naznačovat lidem, co je ok a za co může a nemůže,” praví.

Jiný problém je s etičností takového jednání. Macek přirovnává situaci k době před dvaceti lety, kdy se společnost učila zacházet s mobilními telefony. Tehdy lidé také hledali hranice, kde a kdy je vhodné přístroj používat. Stejně tak si bude muset společnost nastavit etická pravidla na sociálních sítích.

Složité je i předpovídat, jestli se přenášení dopravních nehod a vražd bude opakovat. Záleží také na tom, jak dlouho bude streamování na sociálních sítích populární. „Na druhou stranu se mi nezdá, že by tenhle typ jednání byl v tuto chvíli masově rozšířený,” uzavírá Macek.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1