Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sněmovna griluje Babiše za čistky: Máte jen mandát topit a svítit, se Zemanem se podílíte na rozkladu Česka

Sněmovna griluje Babiše za čistky: Máte jen mandát topit a svítit, se Zemanem se podílíte na rozkladu Česka

Vláda v demisi Andreje Babiše čelí ve sněmovně kritice za svůj dosavadní postup a personální politiku. Mimořádná schůze svolaná z iniciativy ODS má vyjasnit, kde jsou přijatelné mantinely pro jednobarevný kabinet, který měsíce vládne bez důvěry sněmovny. Níže přinášíme bez komentáře podstatné výroky, které na adresu Babiše a jeho týmu zazněly.

Petr Fiala (ODS)

  • „Pan premiér v demisi tady řekl, že Ústava neříká nic o tom, že by vláda v demisi byla nějak omezena. Samozřejmě, že to Ústava neříká, prostě proto, že Ústava vůbec nepředpokládá, že by někoho napadlo, že vláda v demisi je plnohodnotná vláda. Ta má být co nejkratší dobu.“
  • „To není vláda, která má legitimitu provádět zásadní personální změny, protože za takovýchto podmínek má v tomto období legitimitu k jedné jediné podstatné věci a to je svítit a topit. (...) A její předseda, který je pověřen prezidentem, má jednu jedinou hlavní povinnost: Pokoušet se sestavit většinovou vládu a získat důvěru Poslanecké sněmovny.“

Miroslav Kalousek (TOP 09)

  • „Metody, které používáte, jako vláda v demisi pro personální výměny, jsou mimořádně nebezpečné. A pokládám za nezbytné, aby se jimi Poslanecká sněmovna zabývala. Myslím si, že i poslanci hnutí ANO (...) si zaslouží, aby o tomhle mohli diskutovat. Aby tohle mohlo být vysvětleno a abychom si mohli říct, co smí či nesmí dělat vláda v demisi a co je či není nebezpečné pro výkon nestranných a nezávislých institucí. Zvlášť v situaci, kdy máme předsedu vlády, který je stíhaný a má svůj obrovský konflikt zájmu vůči policii a vůči složkám, které vykonávají dohled.“

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

  • (V reakci na Babišovy dotazy, proč se sněmovna na mimořádné schůzi vlastně sešla) „Buďto opravdu nevíte, a pak jste nekompetentní, anebo to víte a děláte z nás a z voličů hlupáky. Já jsem přesvědčen, že voliči nejsou tak hloupí, aby časem nerozpoznali, že si z nich děláte srandu, že v rámci svého PR tady věšíte lidem bulíky na nos a že si vnitřně odporujete svými stanovisky dlouhodobě.“

Ivan Bartoš (Piráti)

  • (O personálních změnách vlády) „Někdy to může být k dobru věci, většinou to nemusí být k dobru věci. Jaké jsou ty záruky? Toho my se obáváme nejvíc, když není koaliční vláda, která se opírá o důvěru sněmovny, tudíž tam není koaliční partner, který by třeba nesouhlasil s nějakou personální změnou.“

Jan Farský (STAN)

  • „Vláda bez důvěry, která důvěru ani nedostala, odvolává někoho pro ztrátu důvěry. Vždyť je to protimluv. A když se pak přidá, že stíhaný premiér odvolává jiné pro podezření, tak kde je ta presumpce neviny?“
  • „Ta situace, kdy se někteří tváří, že jsou nad zákony. Že zákony pro ně platí do té chvíle, kdy jsou výhodné, ale ve chvíli, kdy by se podle nich měli začít chovat, tak je obchází, ohýbají nebo vůbec nedodržují. To je přece tristní smutné a pro Českou republiku hrozně špatné sdělení. To je atmosféra, která je zanesena do České republiky, která byla zvýrazněna včerejším projevem prezidenta. To je něco, co neprobíhá jenom v této budově, ale co ovlivňuje komunikaci ve všech úrovních České republiky. To je rozklad společnosti, na kterém se tímto podílíte.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744