Sněmovna se šikuje proti Ondráčkovi, kritika míří i na Babišův obrat. Postoje stran přehledně | info.cz

Články odjinud

Sněmovna se šikuje proti Ondráčkovi, kritika míří i na Babišův obrat. Postoje stran přehledně

Zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS nepřestává budit emoce. Do funkce se dostal po pátečním tajném hlasování – až na třetí pokus a jen těsným poměrem hlasů. Včera kvůli tomu protestovaly desetitisíce lidí na Václavském náměstí a dalších místech Česka, petici jen večer podepsalo přes 14 tisíc demonstrantů. Ondráček ale čelí i politickému odporu.

Po zvolení Ondráčka zavládlo mezi parlamentními stranami malé zděšení a předhánějí se v návrzích, které mají za cíl kontroverzní figuru z postu v čele komise pro kontrolu GIBS odstranit. Strany před nadcházející sněmovní schůzí ladí své postoje a připravují návrhy na odvolání komunisty, který za revoluce potlačoval protesty proti režimu. Přinášíme průběžně aktualizovaný přehled aktuálních stanovisek partají v pořadí, jak je postupně přednášejí před sněmovní schůzí.

TOP 09

Strana podpoří návrh na odvolání Ondráčka z čela komise a nechystá se na místo navrhovat vlastního kandidáta, je ale připravená podpořit zástupci některé z „demokratických stran“. TOP 09 rovněž kritizuje vyjádření premiéra v demisi Andreje Babiše, který tvrdí, že si zvolení Ondráčka nepřál. Uspěl přitom i díky hlasům poslanců ANO.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že se Babiš snaží svalovat vinu za zvolení Ondráčka na ostatní strany, které nebyly ve Sněmovně plně zastoupeny při hlasování. „Jakékoli další obraty jen dokazují, že Andrej Babiš jako správný populista sleduje veřejné mínění a nebrání se okamžitého obratu, pokud zjistí, že voliči mají jiný názor,“ doplnil.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska Babiš lže, když tvrdí, že si zvolení Ondráčka nepřál. „Představa, že by poslanci hnutí ANO hlasovali proti přání předsedy, je absurdní,“ řekl. Kalousek se také nedomnívá, že by spor o Ondráčka negativně ovlivnil jednání o podpoře vlády mezi ANO a KSČM. „Bude jim muset dát něco jiného. Oni se dohodnou,“ řekl.

STAN

Podle poslanců klubu STAN Babiš ohýbá realitu a dělá ze sebe disidenta, který Česko před Ondráčkem zachrání, přitom za jeho zvolení nese podle Starostů spoluzodpovědnost.

Místopředseda STAN Vít Rakušan uvedl, že při jednáních o složení sněmovních orgánů loni na podzim hlavní vyjednávač ANO Jaroslav Faltýnek s Ondráčkem do čela komise počítal. „Faltýnek od začátku operoval se jménem Zdeněk Ondráček, všichni to viděli v tabulkách,“ uvedl. Už v prosinci proti návrhu některé kluby protestovaly, dodal šéf poslanců STAN Jan Farský.

Zvolení Ondráčka odpovídá podle Rakušana politice spolupráce ANO s extremisty, komunisty a SPD, která ale narazila na svůj limit - „na člověka, který stál s obuškem v ruce proti lidem, kteří chtěli demokracii v této zemi“.

KDU-ČSL

Lidovci jsou připraveni přijít s návrhem, který by podle nich odblokoval situaci, kdy KSČM na nominaci Ondráčka trvá a nechce za něj navrhovat náhradu. Strana proto navrhne, aby Ondráček skončil nejen v čele, ale i jako řadový člen komise. Hlasovat by se o tom podle ní mělo veřejně.

Bělobrádek dnes uvedl, že nejlepší by bylo, kdyby Ondráček v rámci sebereflexe sám odstoupil, nicméně nevypadá to, že se tak stane.

„Proto budeme navrhovat, aby byl odvolán přímo z komise. Tím odblokujeme situaci, kdy komunisté v rámci poměrů ve Sněmovně měli dohodnuto, že budou mít předsedu. A protože tam je jediný jejich zástupce, tak je to Ondráček,“ uvedl. Komunisté by si po odvolání Ondráčka z komise mohli zvolit jiného zástupce, následně by se konala nová volba předsedy, uvedl Bělobrádek.

Pokud iniciativa KDU-ČSL neuspěje, je strana připravena podpořit alespoň odvolání Ondráčka z funkce předsedy.

ČSSD

Poslanci sociální demokracie odvolání Ondráčka podpoří. Chtěli by, abe se o tom hlasovalo tajně. Změnu postoje premiéra Andreje Babiše označili za pokrytectví.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka kritizoval Babišovo vyjádření, že za zvolení Ondráčka mohou ty strany, které nebyly plně zastoupeny na jednání Sněmovny v době hlasování. „Podle našeho názoru je to ukázka cynismu, alibismu a pokrytectví Andreje Babiše. Já jsem byl u těch jednání o obsazení funkcí ve Sněmovně a už někdy na přelomu října a listopadu hnutí ANO slíbilo komunistům, že budou hlasovat pro jejich nominanta na funkci předsedy komise pro kontrolu GIBS,“ řekl.

Babiš podle něj mohl zvolení Ondráčka zabránit. „Bohatě by stačilo minulý týden, kdy poslanci ANO hlasovali pro pana Ondráčka, aby Andrej Babiš řekl, že pro něj hlasovat nemají. On se samozřejmě zalekl toho veřejného mínění, demonstrací, které se včera (v pondělí) odehrály na náměstí mnoha měst v České republice, a otočil,“ řekl Chvojka.

KSČM

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že uznává právo lidí demonstrovat, ale že Ondráček byl v „demokratické opakované volbě zvolen“.

Komunisté trvají na tom, aby případné hlasování o odvolání Ondráčka bylo tajné jako jeho volba. Příslušný program mimořádné schůze ale nepodpoří.

Kováčik v narážce na jednání o vládě řekl, že Babiš by se měl zamyslet, jakým způsobem hodlá dál postupovat. Jednání podle něj pokračovat nemusí a premiér v demisi se může obrátit na ODS. „Jestli mu jde o to, aby nalákal ke spolupráci ODS a měli 103 hlasů, tak prosím, ať to řekne veřejně. KSČM z jednání odejde, nemusíme pracovat na těch programových změnách,“ uvedl. Je podle něj ale třeba domluvit se na tom na společném jednání, nikoli přes média.

SPD

Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) budou mít v otázce odvolání Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) volné hlasování. Novinářům to dnes řekl místopředseda SPD Radim Fiala s tím, že při rozhodování o zařazení bodu na program se podle něj zákonodárci zvolení za SPD většinou zdrží.

Podobně jako premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) i Fiala kritizuje, že zvolení Ondráčka zapříčinilo hlavně to, že řada poslanců nebyla v práci. Odkázal například na zákonodárce TOP 09, ODS či lidovců.

„Od začátku jsem říkal, že nominace Ondráčka není ideální, doufali jsme, že bude kandidát, který bude mít nezpochybnitelnou minulost,“ dodal šéf SPD Tomio Okamura.

Piráti

Podle Pirátů nese az zvolení Ondráčka odpovědnost přímo Andrej Babiš. Uvedli, že budou podporovat odvolání Ondráčka a na jeho místo chtějí opět navrhnout svého poslance Mikuláše Ferjenčíka, který v pátek ve volbě neuspěl. Piráti by se nebránili tomu, aby se o odvolání Ondráčka hlasovalo veřejně.

„Pan Ondráček byl zvolen hlasy KSČM, SPD a ANO,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Odmítl Babišovo tvrzení, že zvolení Ondráčka způsobily ostatní strany svou nedostatečnou účastí při hlasování a označil to za zkreslený obraz reality.

ODS

ODS odvolání Zdeňka Ondráčka navrhla, logicky proto budou její poslanci hlasovat pro konec komunistického poslance v čele komise pro GIBS. „Od počátku považuje zvolení Ondráčka za nepřijatelné a naprosto chybné rozhodnutí a jsme připraveni udělat vše pro to, aby se tato chyba, kteoru poslanecká sněmovna udělala v důsledku spolupráce ANO, komunistů a SPD napravila,“ řekl dnes šéf strany Petr Fiala. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud