Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo | info.cz

Články odjinud

Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo

Poslanci dnes vydali premiéra Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Pro Babišovo a Faltýnkovo vydání po čtyř a půl hodinové debatě hlasovalo shodně 111 ze 180 přítomných poslanců. Proti bylo 69 poslanců, výhradně z hnutí ANO. Babiš podpořil své vydání, jak předem ohlásil. Stejně se zachoval Faltýnek při hlasování o sobě. Oba poslanci nicméně tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu.

Babiše a Faltýnka policie obvinila už před volbami pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu.

Policie v případu stíhá i dalších devět lidí. Patří k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

Rovněž v minulém volebním období Sněmovna Babiše a Faltýnka ke stíhání vydala. Nyní poslanci posuzovali novou policejní žádost, protože oba v říjnových sněmovních volbách obhájili mandát, a nabyli tím znovu imunitu v plném rozsahu.

Sněmovna musí nyní o svém rozhodnutí vyrozumět pražské městské státní zastupitelství, které kauzu dozoruje. Policie následně oběma poslancům zašle rozhodnutí o pokračování trestního stíhání. „Stíhání bylo přerušeno, tudíž se bude doručovat rozhodnutí o jeho pokračování,“ sdělila ČTK bez dalších podrobností Zenklová. V minulém roce trvala cesta od vydání poslanců k jejich obvinění jeden měsíc.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud