Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sněžení způsobilo desítky nehod. Problémy hlásí především Morava

Sněžení způsobilo desítky nehod. Problémy hlásí především Morava

Dopravu v České republice komplikuje sněžení. Na silnicích se staly už desítky nehod, většinou jsou ale bez zranění nebo jen s lehčími zraněními. Problémy hlásí silničáři hlavně na Moravě. Většina silnic je průjezdná, řidiči ale musejí být opatrní. Odpoledne by sněžení mělo ustávat.

V Jihomoravském kraji už policie od rána eviduje asi sto dopravních nehod. Momentálně je uzavřená silnice I/52 mezi Mikulovem a Pernou ve směru na Brno, kde se srazily dva kamiony. Nehoda dvou kamionů se ráno stala také v Mikulově, oba vozy skončily v příkopu a řidiči byli převezeni do nemocnice. V Nebovidech na Brněnsku narazil sypač do rodinného domu, nehoda se obešla bez zranění, stejně tak srážka autobusu s osobním vozem ve Střelicích.

„Dosud jsme v souvislosti se sněžením řešili asi tři desítky nehod, žádná vážnější se naštěstí nestala,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie apeluje na řidiče, aby přizpůsobili svoji jízdu stavu vozovky.

V Olomouckém kraji evidují policisté dvě desítky nehod. Zranění si vyžádaly srážky například u Topolan, Bukovan, Dubu nad Moravou či Pňovic. Ve Zlínském kraji je nehod asi třicet. S jedinou výjimkou jsou všechny bez zranění.

Ve Zlínském kraji dnes vydatně sněží, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na hlavních tazích většinou leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření. V kraji se dopoledne staly tři desítky nehod, obešly se téměř bez zranění, řekla policejní mluvčí Lenka Javorková.

V západní části země je situace klidnější, ale také tam sněžilo a problémy mohou mít hlavně kamiony. Krátkodobě ucpané byly kvůli nim třeba silnice u Nalžovských Hor nebo poblíž Olešné na Tachovsku.

Silnice v Ústeckém kraji jsou dnes sjízdné s velkou opatrností. Řidiči si musejí dát pozor na ledovku a námrazu. Zledovatělé jsou i chodníky. V některých místech sněží. Pokryté sněhem jsou horské silnice.

Všechny silnice v Jihočeském kraji byly kolem poledne sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničáři, kteří ráno odklízeli napadaný sníh a měli v terénu veškerou techniku, již jen dokončovali úklid některých úseků. Policie od rána řešila 20 dopravních nehod. Uvedli to dnes dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jiří Novotný a krajská policejní mluvčí Lenka Krausová.

Podle předpovědi meteorologů by měly srážky postupně od severozápadu ustávat, ubývat bude také oblačnost. Od večera až do sobotního rána ale pro nižší polohy Moravy, Slezska a Českomoravské vrchoviny platí výstraha před náledím a zmrazky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1