Sobotka chystá půdu pro spolupráci s komunisty. Bohumínské usnesení je podle něj historie | info.cz

Články odjinud

Sobotka chystá půdu pro spolupráci s komunisty. Bohumínské usnesení je podle něj historie

Takzvané bohumínské usnesení, které sociální demokracie přijala v roce 1995 a kterým si zakázala spolupráci například s KSČM, považuje předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka za přežitek. V případné koalici sociálních demokratů s komunisty po příštích parlamentních volbách tak nevidí žádný problém. Sobotka to řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny, kde zároveň připomněl i dosavadní spolupráci obou stran na krajské a komunální úrovni.

„Bohumínské usnesení vězí v historii. Formálně se ani není potřeba k němu vracet. Bylo přijato v nějakém historickém kontextu v době, kdy byla na politické scéně úplně jiná situace,“ řekl Sobotka.

Podle něj lidi nezajímá, jestli toto usnesení platí, nebo neplatí, to je spíš debata pro politology. V Česku podle Sobotky v současné době ale není prostředí, aby po volbách vznikla čistě levicová vláda. Může podle něj však vzniknout proevropská vláda, která bude respektovat sociální smír.

Spolupráci sociální demokracie s KSČM na vládní úrovni připustil Sobotka už dříve, podmínil to ale určitými podmínkami, a to pokud by komunisté nezpochybňovali členství Česka v Severoatlantické alianci a proevropskou orientaci země.

Bohumínské usnesení přijali sociální demokraté na sjezdu v roce 1995 a zapovídá straně spolupráci s extremistickými stranami. Konkrétně jmenuje například KSČM. Přesto ale sociální demokraté měli od té doby koalice s komunisty v krajích i obcích.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud