Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka dal Mládkovi čas, aby rezignoval sám. Ten tak neučinil a premiér jej odvolal. Bude nástupcem Prouza?

Sobotka dal Mládkovi čas, aby rezignoval sám. Ten tak neučinil a premiér jej odvolal. Bude nástupcem Prouza?

Premiér Bohuslav Sobotka dnes odvolal ministra průmyslu Jana Mládka. Sobotka to oznámil novinářům po jednání vlády. Mládek byl v posledních týdnech kritizovaný kvůli přemrštěným cenám mobilních operátorů za internet v mobilech. Podle důvěryhodného zdroje INFO.CZ dal Sobotka Mládkovi čas přes víkend, aby skončil sám. On tak ovšem neučinil a ministerský předseda jej odvolal.

Ze strany premiéra Sobotky jde o náhlý obrat. Ještě minulý týden se za svého ministra stavěl a vyloučil, že by ho z vlády chtěl vyhodit. Mládek ale v posledních týdnech čelil kritice kvůli postupu svého úřadu ve věci mobilních tarifů a cen mobilních dat. 

Kritici mu vyčítali například výrok o tom, že roaming je elitářská záležitost pro pár procent populace, a následné vystoupení nového náměstka Bokštefla, který lidi za levnějšími daty poslal do Polska. „Ministerstvo bohužel v těch posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly ze strany MPO, přímo urážely veřejnost,“ zdůvodnil své rozhodnutí premiér Sobotka. 

Téma telekomunikačních služeb, které pod Mládkův resort spadá, se před nadcházejícími volbami stalo pro ČSSD klíčové. Premiér sliboval zlevnění služeb a chyby Mládkova resortu jeho postup podkopávaly, protože sociální demokracie kvůli nim čelila nařčení, že hájí operátory namísto zákazníků. Sobotka uvedl, že jeho prioritou je, aby trh v oblasti cen za mobilní služby fungoval. Mládkovi vyčetl, že se mu v tom nedostávalo podpory.

„Musím odmítnout, že bych v této oblasti selhal. V poslední době je proti mně vedena mediální kampaň,“ řekl na svoji obranu Mládek. Premiér podle něj rozhodl na základě mediálního obrazu, nikoli s ohledem na realitu.

Mládek má skončit na konci února. Návrh na jeho odvolání premiér ve čtvrtek předloží prezidentovi. Nástupcem odvolaného ministra by mohl být státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, o jehož jménu spekulovali někteří politici již před několika měsíci. Prouza INFO.CZ případný nástup na ministerstvo nepotvrdil ani nevyvrátil. "Premiér byl jednoznačný, jako prvnímu to chce říct panu prezidentovi," uvedl. 

Mládek je třetím ministrem ČSSD, který končí ve funkci. Na konci listopadu vystřídal Miloslav Ludvík v čele ministerstva zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministrem pro lidská práva se místo Jiřího Dienstbiera stal Jan Chvojka. Jejich střídání Sobotka odůvodnil potřebou zvýšit dynamiku vlády.

„Musím odmítnout, že bych v této oblasti selhal. V poslední době je proti mně vedena mediální kampaň.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744