Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka má druhý úvazek. Na ministerstvu průmyslu začal předvolební misi za levnější mobilní služby

Sobotka má druhý úvazek. Na ministerstvu průmyslu začal předvolební misi za levnější mobilní služby

Premiér Bohuslav Sobotka začal ve středu úřadovat na ministerstvu průmyslu a obchodu, jehož vedením se nechal pověřit, dokud nenajde nástupce vyhozeného Jana Mládka. K tomu nedojde před sjezdem sociálních demokratů, který se koná příští víkend v Brně. Sobotka za priority resortu označuje prosazení novely zákona o elektronické komunikaci, čerpání fondů Evropské unie či podporu hospodářského růstu.

„Dnes jsem v rámci agendy ministerstva průmyslu a obchodu rozdal klíčové úkoly, jejichž splnění považuji za důležité. Jedná se zejména o pokračování tlaku na snížení cen mobilních dat v naší zemi. Tady je nutné co nejdříve legislativně dokončit a přijmout novelu zákona o elektronické komunikaci, která významně posiluje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu i práva spotřebitelů,“ uvedl premiér.

Na pátek kvůli tomu svolal schůzku zástupců všech parlamentních stran. Premiér chce zákon prosadit ve zrychleném režimu a hodlá proto hledat širokou podporu. Pokud by norma prošla rychle už v prvním čtení, podle Sobotky by vytvořila tlak na snížení ceny mobilních dat. „Chci, aby vláda projednala tuto novelu už na nejbližší schůzi, tedy ve středu 8. března,“ zdůrazňuje Sobotka.

Z cen mobilních služeb se ale v poslední době stalo lákavé téma i pro další strany, přičemž ne všechny nahlížejí na problematiku stejně jako Sobotka. Není tak zatím jisté, že se podaří hladce nalézt kompromis. „Zatím nevíme, s čím na nás premiér vyrukuje, těžko teď mohu cokoli komentovat,“ reagoval na svolání schůzky například předseda sněmovní frakce ODS Zbyněk Stanjura v rozhovoru pro INFO.CZ.

Za další klíčový úkol resortu Sobotka označuje pokračování v rychlém a efektivním čerpání fondů Evropské unie. Letos by podle něj mělo být vyčerpáno minimálně dvanáct miliard korun. „Důležitá je také další intenzivní práce na podpoře českého exportu a hospodářského růstu, stejně jako na získávání nových investic a vytváření příležitostí pro vznik nových kvalitních pracovních míst,“ dodává premiér.

Dle svých slov věří, že bude v horizontu několika týdnů post ministra obsazen novým člověkem. Jan Mládek byl odvolán minulý týden poté, co čelil ostré kritice právě v souvislosti s debatou o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. Sobotka dle svých slov nebyl spokojen s tím, jak Mládek problematiku řešil.

„Oblast mobilních dat bude jednou z priorit pro nového člena vlády,“ uvedl premiér už dříve s tím, že se mu ve snaze dosáhnout snížení ceny mobilních dat nedostávalo ze strany ministerstva dostatečné podpory. „Ministerstvo bohužel v posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly, přímo urážely veřejnost,“ dodal premiér. Narážel tak mimo jiné na Mládkův výrok bagatelizující dopady roamingu nebo na slova jeho náměstka, který tazatele v online chatu poslal za levnějšími tarify do Polska.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link