Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka má svůj „tým snů". Jeho kritici v boji o funkce neuspěli

Sobotka má svůj „tým snů". Jeho kritici v boji o funkce neuspěli

Premiér Bohuslav Sobotka na dnešním sjezdu ČSSD v Brně obhájil funkci předsedy strany a prosadil i svou představu o týmu místopředsedů. Jeho pravou rukou zůstává ministr vnitra Milan Chovanec. Řadovými místopředsedy budou i nadále ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministryně práce Michaela Marksová i předseda Sněmovny Jan Hamáček. Na uvolněná místa zvolili delegáti náměstka pražské primátorky Petra Dolínka a poslance a náchodského starostu Jana Birkeho. Úvodní den sjezdu na brněnském výstavišti se nesl v duchu útoků na lídra ANO a jeho šéfa Andreje Babiše.

V tajné volbě, v níž neměl protikandidáta, získal Sobotka 67 procent hlasů. Hlasovalo pro něj 460 spolustraníků, hlas proti vhodilo do volebních uren 201 delegátů. V roce 2015 i 2013 Sobotku podpořilo zhruba 85 procent delegátů. "Je to silný okamžik, protože jsem byl zvolen počtvrté do vedení sociální demokracie. Tohle se v novodobé historii povedlo jenom jednomu předsedovi, a to byl Miloš Zeman," řekl Sobotka.

Druhým mužem nejsilnější vládní strany zůstává ministr vnitra Chovanec, kterého si Sobotka za svého statutárního místopředsedu přál. Chovanec získal 379 hlasů delegátů, jeho jediný vyzyvatel Jeroným Tejc 280. Tejcovi, který byl dnes na sjezdu nejhlasitějším kritikem současného vedení spolu s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou, pak těsně uniklo kvórum pro zvolením řadovým místopředsedou. Do potřebných 345 mu chyběly tři hlasy.

Nejvýraznější podporu z celého vedení dostal Zaorálek, který zaujal emotivním kandidátským projevem, v němž kritizoval hnutí ANO, oligarchizaci politiky či nerovnoměrné rozdělení příjmů. Vysloužil si potlesk vstoje a odměnou mu bylo 591 hlasů. Birke dostal 486 hlasů, Marksová 477, Hamáček 427 a Dolínek 366.

Z dosavadní sestavy místopředsedů se dnešní volby nezúčastnili Martin Starec a Lenka Teska Arnoštová. Místopředseda pro hospodaření Starec se v únoru ujal nově zřízené funkce ekonomického ředitele strany. Náměstkyně ministra zdravotnictví Arnoštová ráno oznámila, že z volby odstupuje, protože její pražská organizace vybrala Dolínka.

Ještě před volbou Sobotka zaútočil na Babiše, který podle něj není sociálně citlivý miliardář, ale člověk, který nemá rád demokracii. Varoval před vznikem pravicové vlády složené z ANO a ODS. Vicepremiér Babiš chce podle něj získat absolutní a nekontrolovanou moc všemi prostředky. Babiš Sobotkovi vzkázal, že chce demokracii bez pokrytectví a bez korupce. Premiéra obvinil, že ho řídí lobbisté.

Sobotka dnes také nastínil, s jakým programem půjde ČSSD do klíčových voleb - zmínil pravidelné zvyšování penzí, investice do nemocnic, vyšší platy učitelům či podporu podnikům a rodinám. Vyslovil se proti zvyšování spoluúčasti ve zdravotnictví a odsoudil populisty využívající obav ve společnosti. Sociální demokracie bude podle něj dbát a pečovat o právní stát, včetně svobody slova.

Politologové tvrdí, že o Sobotkově budoucnosti rozhodne výsledek ČSSD v podzimních sněmovních volbách. Fakt, že třetina delegátů hlasovala proti němu, se podle nich dal očekávat a odráží dlouhodobý vývoj ve straně. Politolog Ladislav Mrkvas označil výsledek za velmi ostře nabroušený nůž na krku Bohuslava Sobotky.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744