Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka oznámil, které zákony chce prosadit ještě před volbami. Bude to mít ale těžké

Sobotka oznámil, které zákony chce prosadit ještě před volbami. Bude to mít ale těžké

remiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce do konce volebního období ve Sněmovně stihnout prosadit kariérní řád učitelů, ale také ratifikaci dvou smluv mezi Evropskou unií a Kanadou i pařížské klimatické dohody. Novinářům po dnešním jednání o sportovních dotacích řekl, že by byl nerad, kdyby se materiály staly obětí přetlačování poslanců. Spoléhá se, že na všech bodech jako prioritách se shodla koaliční rada ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Učitelský kariérní řád, který počítá se zařazením pedagogů do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající, nestihli kvůli dalším bodům poslanci projednat koncem června. Předloha nemá podporu největších opozičních stran KSČM, TOP 09 ani ODS. Výhrady k ní ale mají i poslanci vládního hnutí ANO, klub nebude mít závazné hlasování.

Představitelé ČSSD v červnu připouštěli, že si nejsou jistí podporou novely, podle Štecha bylo zřejmé, že materiál o některé hlasy přišel. „Je třeba se obrátit na předsedy poslaneckých klubů. Já vycházím z toho, na čem jsme se dohodli na koaliční radě, všechny strany potvrdily, že kariérní řád, smlouva s Kanadou i klimatická dohoda jsou prioritami vládní koalice pro poslední dny, které ještě budeme trávit ve Sněmovně,“ řekl dnes Sobotka.

Premiér však připustil, že už poslancům nezbývá příliš času. „Máme červencovou schůzi a pak jednání na začátku září,“ řekl. Ve Sněmovně se přitom podle něj bude odehrávat přetlačovaná. „Byl bych ale nerad, aby obětí té přetlačované mezi poslaneckými kluby byli učitelé, ale také ratifikace smluv,“ řekl.

Pařížská klimatická dohoda budí mezi poslanci spory. Ani po čtyřech dosavadních pokusech ji nepropustili k projednání výborům. Předmětem debat je mimo jiné závaznost a důsledky dohody, která signatáře zavazuje ke snižování emisí skleníkových plynů. Podle Sobotky by byla ostuda, kdyby Česko během tohoto volebního období ratifikaci nedokončilo.

Kontroverze vzbuzuje také ratifikace dvou smluv mezi Evropskou unií a Kanadou, Smlouvu o strategickém partnerství by dolní komora měla schválit. Související hospodářskou a obchodní dohodu (CETA), která by měla od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků mezi unií a Kanadou, Sněmovna zatím jen rozjednala.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1