Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka se bál konfliktu se Zemanem. Proto s návrhem nového ministra otálí, tvrdí politologové

Sobotka se bál konfliktu se Zemanem. Proto s návrhem nového ministra otálí, tvrdí politologové

Ani dnes nepadlo jméno toho, kdo by měl nahradit odvolaného ministra Jana Mládka. Resort průmyslu a obchodu tak zůstane od března bez šéfa. Respektive provizorně se jej zřejmě chopí sám premiér Bohuslav Sobotka. Ten sice odpoledne poslancům slíbil, že jméno Mládkova nástupce oznámí po jednání s prezidentem, s tím se ale později na žádném kandidátovi nedohodl. Po schůzce odmítl komentovat spekulace o možných adeptech a ministerstva se rozhodl do sjezdu ČSSD chopit sám. Podle politologů nechtěl případným konfliktem se Zemanem oslabit svoji pozici a rozhodl se proto k provizoriu.

Jméno příštího ministra Sobotka zatím prozradit nechtěl. Jako o jednom z možných nástupců média mluví o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi, ale Hrad Prouzu značně kritizoval. Možná i proto chce podle politologa z Masarykovy univerzity v Brně Miroslava Mareše Sobotka získat více času. „Může to být taktika, aby se situace uklidnila a vyjasnily se pozice jednotlivých aktérů," řekl Mareš. Odpor Zemana k Prouzovi se však podle něj nezmenší. „Spíše bude odklad sloužit k tomu, aby se našel nějaký průchodný kandidát,“ dodal.

„Lze se domnívat, že premiér přišel se jménem, které nebylo přijatelné pro prezidenta, a premiér se rozhodl nejít do střetu, jehož výsledek by byl nejistý,“ hodnotí situaci politolog Jan Outlý. Většina ústavních právníků přitom prý tvrdí, že prezident by mohl premiérovi odmítnout kandidáta na ministra jen v případě, pokud by dotyčný nebyl například způsobilý vykonávat funkci. Zeman si ale nyní uzurpuje větší vliv, než mu plyne z ústavy, míní Outlý.

Podle něj Sobotka může využít čas k vyjednávání na sjezdu ohledně podpory pro sebe nebo členy širšího vedení, které preferuje. „Pustit se do konfliktu s prezidentem krátce před sjezdem sociální demokracie by pro Sobotku nemuselo být úplně výhodné,“ uvedl. „Pan Sobotka je velký mistr kompromisu a odkládání rázných rozhodnutí. Udělal krok vzad, aby mohl po sjezdu učinit dva rychlé kroky vpřed. Kandidát na ministra nesmí pobouřit, protože někteří straníci již pobouření jsou,“ řekl politolog Zdeněk Zbořil.

Premiér se ovšem podle Zbořila nyní pohybuje v „minovém poli“, nejen kvůli sjezdu, ale také kvůli blížícím se sněmovním a prezidentským volbám. Zeman by totiž mohl využít problémy ČSSD v kampani před prezidentskými volbami, míní Zbořil. Podle politologa Jana Kubáčka však může ČSSD ve volbách uškodit i odkládání určení Mládkova nástupce. „Nebývá úplně běžné v parlamentních režimech, aby se odvolávali ministři, a pak za ně nebyla náhrada. Minimálně to může navozovat dojem, že strana za toho člověka nikoho nemá,“ uvedl v České televizi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744