Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka se posunul doleva. Rozhodl jeho projev, říká neúspěšný kandidát na místopředsedu ČSSD Foldyna

Sobotka se posunul doleva. Rozhodl jeho projev, říká neúspěšný kandidát na místopředsedu ČSSD Foldyna

O pět míst řadových místopředsedů se utká na sjezdu ČSSD celkem osm kandidátů. Jedním z nich je také poslanec Jaroslav Foldyna, který v rozhovoru pro INFO.CZ říká, že Bohuslav Sobotka si na svou stranu získal nerozhodnuté voliče emotivním projevem. Chválí také jeho posun doleva a odklon od liberálních hodnot. Foldyna patří v ČSSD mezi dlouhodobé kritiky stoupenců progresivní levice.

Co říkáte na to, že prvním místopředsedou bude dál Milan Chovanec?

Není to překvapivý výsledek. To, co mě zaujalo, bylo vystoupení obou kandidátů. Milan Chovanec vystoupil se svým projevem tak srozumitelně, jako by mluvil z ulice. Jeroným Tejc vystoupil s projevem, který měl spoustu obsahových hodnot. Je vidět, že sociální demokracie má svůj potenciál, protože oba měli podnětné projevy. O tom svědčí i výsledky, ani Jeroným Tejc nepropadl.

Jak hodnotíte projev premiéra Sobotky?

To, že Slávek Sobotka získal tolik procent, i když tu byla nejistota, bylo způsobeno především emotivním projevem, kde se přiznal k tradiční levicové politice bez nějakých liberálních přívlastků. To mě velice těší, já na sjezdech ČSSD říkám už dlouho to samé: sociální demokracie se musí vrátit ke svým kořenům. Minimálně ve vystoupeních se k tomu mnozí sociální demokraté vrací. Teď záleží na konkrétních krocích v politice.

Jste skutečně přesvědčený o tom, že Sobotkovi pomohl emotivní projev?

Ano, to bylo to rozhodnutí. Jeho první vystoupení bylo spíše unylé, všední. V kandidátském projevu se ve věcných myšlenkách opravdu přihlásil k původní myšlence sociální demokracie. To mu získalo celou řadu hlasů nerozhodnutých voličů. Ten mandát teď musí zrealizovat právě v konkrétních politických krocích.

Posun doleva je podle vás teď v sociální demokracii dostatečný?

Slovně ano. Teď je důležité, abychom to naplnili ve sněmovně a v programu.

Patříte mezi kritiky Bohuslava Sobotky. Není z vašeho pohledu škoda, že se Jeroným Tejc nestal prvním místopředsedou?

Počkejme, až se dovolí všichni místopředsedové, jak ten tým bude vypadat. Já si myslím, že je důležité, aby se tam našla nějaká jména, která patří k autentické původní levici. Liberální levice, která tady dodneška převažovala, zapříčinila pokles preferencí. Byla také důvodem naší nesrozumitelnosti.

Hovoříte o stoupeních tradiční levice, kteří by měli proniknout do vedení strany. Koho máte konkrétně na mysli?

To jsem já. Já tady budu kandidovat minimálně potřetí. Už minule mi někdo řekl, ten Foldyna vystupuje pořád s tím samým. A já to budu opakovat, dokud se to nezačne realizovat. Já jsem přesvědčený, že tradiční voličská základná sociální demokracie je v lidech, kteří tvoří HDP, a ne v menšinách, nikoliv multikultuře, nikoliv v liberálních tématech. To jsou okrajové záležitosti. My jsme poslední dobou mluvili jazykem, kdy nám veřejnost přestala rozumět.

Dnešní výsledky vás neovlivnili?

To vůbec ne. Já opakuji to samé.

Jaké šanci si dáváte?

Padesát na padesát.

Co říkáte na kandidaturu Miloše Zemana na Hrad?

O tom chci také mluvit. Já jsem rád, že ji Miloš Zeman oznámil. Předseda Sobotka řekl: v případě, že se Miloš Zeman rozhodne kandidovat, zařadíme ho do výběru, ze kterého si sociální demokraté budou moct vybrat. Já jsem přesvědčen, že sociální demokraté si vyberou Miloše Zemana a budou ho podporovat.

Takže si nemyslíte, že vzejde kandidát na prezidenta z vnitra sociální demokracie?

Ne. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1