Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka si nového ministra průmyslu zatím neprosadil. Zemana žádá o čas, MPO chce dočasně vést sám

Sobotka si nového ministra průmyslu zatím neprosadil. Zemana žádá o čas, MPO chce dočasně vést sám

Premiér Sobotka po jednání s prezidentem uvedl, že Miloš Zeman přijal jeho návrh na odvolání Jana Mládka z čela ministerstva průmyslu a obchodu. Předseda vlády prezidenta požádal, aby ho pověřil dočasným vedením resortu, čemuž podle něj Zeman vyhoví. Debatu o možných kandidátech zatím neuzavřeli. Sobotkovo rozhodnutí kritizuje opozice. Mluví o bezradnosti a slabosti. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl dnešní schůzku nijak komentovat.

Jednání premiéra s prezidentem očekávaný posun nepřineslo – jméno nového ministra průmyslu známé není. Šéf vlády si místo toho vyžádal čas na hledání kandidáta, kterého by na Hradě dokázal obhájit. 

Spekulovalo se, že Sobotka bude na funkci chtít navrhnout stávajícího tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu, vůči kterému měl ale Zeman výhrady. Ve skutečnosti se mohlo jednat o snahu prosadit na ministerský post stávajícího náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, jak INFO.CZ infomovalo.

Sobotka po schůzce na Hradě uvedl, že konkrétní návrhy předloží až po sjezdu ČSSD, který se uskuteční 10. a 11. března. Dnes se prý s prezidentem o jménech bavili, ale diskuzi neuzavřeli. Předseda vlády své rozhodnutí zdůvodnil tím, že chce mít čas, aby si s jednotlivými adepty promluvil.

Prioritou pro něj teď je jeho kandidatura na předsedu strany. „Diskuze zůstala otevřená“ uvedl premiér ke spekulacím ohledně možných navrhovaných jmen. Zeman při nedávné návštěvě sněmovny poznamenal, že Sobotku upozorní na fakt, že než se nový ministr seznámí s průmyslem, budou se konat volby do sněmovny.

Podle vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) je Sobotkovo rozhodnutí dobrou zprávou. „Aspoň bude mít pan premiér konkrétní náplň práce, na MPO je množství problémů k řešení,“ uvedl. Dodal, že o to méně bude mít Sobotka času na svolávání „nekonečného počtu porad, a ministři tudíž více času na práci“. Další místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nechtěl svůj názor na změnu uvádět s tím, že je irelevantní. „Je to věc ČSSD, tak hovoří koaliční smlouva,“ řekl.

Opozice je k rozhodnutí Sobotky kritická. „Projevila se znovu slabost premiéra vůči prezidentovi a zároveň je vidět, v jakém stavu je ČSSD,“ poznamenal například šéf STAN Petr Gazdík.

Jana Mládka Sobotka odvolal kvůli nezvládnutému postupu v otázce cen mobilních služeb v Česku, která je pro ČSSD jedním z klíčových předvolebních témat. Mládek tvrdí, že záležitost je mimo jeho kompetenci a míní, že premiér dal jen na rady svých marketingových poradců. Jedná se podle něj o výsledek kampaně, která proti němu byla vedena.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744