Články odjinud

Sociolog Herzmann pro INFO.CZ: Kauza Babiše jr. s tvrdými jádry nehnula, zkouškou jsou volby do EP

Sociolog Herzmann pro INFO.CZ: Kauza Babiše jr. s tvrdými jádry nehnula, zkouškou jsou volby do EP

Po pátečním hlasování o nedůvěře, které vláda Andreje Babiše přežila, by se mohlo zdát, že celá kauza kolem premiérova syna je uzavřená. Jaký měla dopad na politikovi příznivce a odpůrce? „Myslím si, že tato kauza rozdělením názorů příliš nepohnula. Nesmíme zapomenout, že takovým nepřímým poznatkem průzkumů, který není explicitně v jednotlivých otázkách, ale z toho všeho vyplývá, je skutečnost, že velká část společnosti si nepřeje turbulence na politické scéně. Lidé by chtěli, aby se politici více věnovali běžnému životu,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ sociolog, matematik a zakladatel agentury pro výzkum veřejného mínění PPM Factum Jan Herzmann. První opravdovou zkoušku podle něj pro hnutí ANO představují volby do Evropského parlamentu, které se odehrají na jaře.

Je po pátečním hlasování o nedůvěře vládě kauza Andreje Babiše mladšího pro veřejnost uzavřenou záležitostí, nebo může mít pokračování?

Myslím, že to není úplně uzavřená kauza, protože jsou tady skupiny populace, které jsou vyhraněně proti Andreji Babišovi. Pro ně současná situace znamená určité intermezzo, určitý oddech. Pak jsou tady skupiny, které jsou vyhraněně pro Andreje Babiše. Pro ně to bude znamenat také čekání na další „útok“ nebo kauzu, která přijde.

Tyto skupiny pravděpodobně budou i nadále polarizovat veřejné mínění, tak jako kdyby to hlasování o nedůvěře vládě snad ani neproběhlo.

Pokud jde o skupinu odpůrců, kteří se sešli v posledních dnech i k několika demonstracím, znamenala pro ně kauza Babiše juniora opravdu zlom, který jim mohl přivést i nové příznivce?

Máme ve veřejném prostoru z poslední doby některé průzkumy, které ukazují, že jádra – jak pro, tak proti Babišovi – se upevňují. Nezdá se, že by nějakým způsobem výrazně rostla množina lidí, která je proti Andreji Babišovi. Rozhodně nijak výrazně neroste skupina jeho zastánců.

Myslím si, že tato kauza rozdělením názorů příliš nepohnula. Nesmíme zapomenout, že takovým nepřímým poznatkem průzkumů, který není explicitně v jednotlivých otázkách, ale z toho všeho vyplývá, je skutečnost, že velká část společnosti si nepřeje turbulence na politické scéně. Předčasné volby mají minimální podporu. Lidé by chtěli, aby se politici více věnovali „běžnému životu“.

To si myslím, že kauza nijak zásadně nezměnila. Možná, že někde se o jeden, dva body některý tábor zvětšil či zmenšil. To ale z hlediska dlouhodobě vývoje veřejného mínění není nic podstatného.

Třeba výkyv v podpoře ODS a KDU-ČSL po jejich úspěších v komunálních a senátních volbách byl řádově stejný, ale z dlouhodobého hlediska to pravděpodobně bude znamenat málo. Vrátí se to zřejmě na původní úroveň.

Takovéto kolísání v náladách veřejnosti je poměrně běžné.

Argument hnutí ANO, že vláda potřebuje „klid na práci“, tedy u veřejnosti funguje dobře?

Myslím si, že jako komunikační argument to úspěšné je. U značné části populace to zabírá. Pravděpodobně tedy i u té, která není spokojená s tím, že v čele vlády stojí Andrej Babiš.

Na první pohled to vypadá tak, že existuje jedna skupina (různé výzkumy ukazují různá čísla, někde mezi třetinou až čtvrtinou populace), která chce tento model, to znamená, ať vláda funguje s Babišem v čele taková, jaká je.

INFOGRAFIKA DNE: Výroky v kauze Andreje Babiše mladšíhoINFOGRAFIKA DNE: Výroky v kauze Andreje Babiše mladšíhoautor: INFO.CZ

Podobně velká skupina by chtěla, aby existovala vláda bez Andreje Babiše. A další, aby vládla úplně jiná vláda.

Že by tam byl ovšem tlak na to, aby se něco opravdu stalo za každou cenu, to necítím. Mám teď na mysli masový tlak.

Samozřejmě jsou tady skupiny, které to prosazují. Čím větší města, tím více. Masové hnutí to ale zatím rozhodně není.

Umíte si představit, co by se muselo stát, aby tlak na premiéra výrazně a masově posílil? Nebo jsou obě skupiny „zakopané“ na svých pozicích a nic to nezmění?

Já jsem přesvědčen, že tu situaci posune až pravomocný rozsudek (v případě možného zneužití evropských dotacích při stavbě Čapího hnízda – pozn.red.), ať už bude takový či onaký. Obávám se ovšem, že toho se dočkáme až za dlouho. Zvlášť toho pravomocného rozsudku. Dříve podle mě uplyne celé volební období tohoto parlamentu.

Nevidím nic jiného zásadního, co by mělo výrazným způsobem vychýlit rovnováhu na jednu, nebo druhou stranu. Tím neříkám, že to neexistuje. Já to ale opravdu nevidím.

Zvládl podle vás šéf hnutí ANO a jeho tým kauzu ohledně Babiše juniora marketingově dobře?

Nejsem úplně odborník na marketingovou komunikaci. Myslím si ale, že Andrej Babiš a jeho tým to celkově zvládli poměrně dobře, i když v průběhu bylo vidět, že to nebylo pořád stejně dobře.

Domnívám se, že první reakce byla poněkud slabší, hodně nervózní.

Jak se blížilo hlasování o nedůvěře vládě, tak mně připadalo, že celá komunikace už byla konzistentnější a klidnější. Bylo tam méně emocí než na začátku, zejména těch negativních. Koneckonců pro Andreje Babiše a hnutí ANO je nejdůležitější výsledek. A ten je poměrně jasný: vláda ustála hlasování o nedůvěře. Tečka.

Jaký dopad může mít celá kauza na preference sociální demokracie? Ovlivní názor voličů fakt, že se ČSSD rozhodla, aby její poslanci odešli během hlasování ze sálu?

Zatím je informací o tom, jak se na to dívají voliči sociální demokracie, poměrně málo. Zdá se ale – zdůrazňuji, zdá se, že jsou stejně rozděleni jako v okamžiku, kdy sociální demokracie ve vnitrostranickém referendu hlasovala o tom, zda do této vlády vstoupit. Existují přibližně stejně velké tábory příznivců i odpůrců společného vládnutí.

Je zřejmé, že krok, který zvolila soc.dem., tedy odchod ze sněmovny, pravděpodobně reagoval na jejich informace o klimatu. Nevím, do jaké míry v členské základně, a nebo mezi jejich voliči. Netuším, jaké průzkumy má sociální demokracie k dispozici pro vlastní potřebu.

Nečekám, že by to v krátkodobém horizontu změnilo podporu sociální demokracie. Co to udělá v dlouhodobém výhledu, to bychom věštili z křišťálové koule. Myslím si, že v případě této strany se asi nestane nic podstatného do sjezdu strany (na jaře 2019 – pozn.red.), a to ani s její podporou v preferencích.

Co se stane po sjezdu, je velké neznámá.

Jak z celé situace vychází opoziční strany, které vyvolaly hlasování o nedůvěře? Může jim to přihrát nové příznivce, nebo naopak některé odradit?

V každém případě tam budou oba prvky. Budou noví příznivci, stejně jako lidé, kterým to nevyhovuje. Myslím si, že zejména strany, které stály v čele odporu, mají šanci získat nové příznivce. To se týká hlavně ODS a Pirátů. Jak to uchopí a zda to dokáží využít, si netroufám odhadovat.

U menších politických stran – mám na mysli zejména TOP 09, KDU-ČSL a STAN – si myslím, že to v žádném případě nezmění obraz, který dávají volební modely. Strany nadále zůstávají ohrožené - v případě TOP 09 jde o velké o ohrožení – pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny. Nemám pocit, že by jim tato kauza zásadním způsobem přihrála.

Jak je na tom SPD?

V jejím případě šlo o velmi obratný postup a vůči tomu typu voličů, kteří Tomio Okamurovi naslouchají, to vyslalo signál, že strana je silná a nadějná. Já si myslím, že jim to pomůže a že nějaké procento může přibýt.

Opozičním stranám se vyčítalo, že nemají plán B. Mělo to vliv i na veřejnost? Bála se, že není jasné, co by se stalo, kdyby opravdu padla Babišova vláda?

Myslím si, že z komunikačního hlediska a z pohledu formování vztahů s voliči tam chyby byla. Voliči – a to dokonce i ti, kteří to nechtějí moc přiznat – preferují, aby v čele politických proudů byly silné osobnosti. Tím neříkám přímo autoritativní, ale silné.

Kdyby opozice byla bývala schopná říct: „my jsme pro odvolání a navrhujeme pana X nebo paní Y do čela vlády a chceme, aby prezident zvážil tuto možnost“, tak by to znělo jinak, než když je to jen to proti.

Myslím si, že by v takovém případě mohly strany získat nějaké procento navíc. Tuto šanci vlastně promarnily. Ale že by jim to mělo uškodit, si také nemyslím.

Z politologického hlediska se už delší dobu ukazuje, že problémem hnutí ANO je nízký koaliční potenciál. Nyní stranu podporují sociální demokraté a komunisté, „vyhrožovat“ může zapojením SPD. Nemusí to tak být ale vždy. Cítí to voliči jako problém?

Domnívám se, že to voliči vnímají. Myslím si, že to tak vidí i část příznivců hnutí ANO. Neumím ale odhadnout, zda to povede k tomu, že kvůli tomu jeho podpora oslabí, nebo naopak posílí.

Může se stát to, že část veřejnosti, která pořád ještě není úplně spokojená s „kamennými politickými stranami“ a ANO se pořád ještě tváří, že není tradiční partaj, tak ta si řekne: „Je jich tam osm, co se neumí dohodnout a tomu jednomu nejsilnějšímu staví překážky, tak pojďme toho jednoho podpořit, ať má překážek méně“. Je to jedna z možností, nevím, jaká je její pravděpodobnost. Také nevím, jaká je pravděpodobnost opačného vývoje, tedy že to hnutí oslabí.

Myslím si, že prvním signálem budou evropské volby, ke kterým přijde jen politická zainteresovaná část populace. Pokud i v nich hnutí ANO uspěje – při nějaké řádově dvacetiprocentní účasti, tak to podle mého soudu bude znamenat, že je „na vítězné vlně“.

Kdyby naopak výrazně neuspělo a dopadlo jako třeba ve volbách senátních, tak by se u něj měla rozblikat nějaká červená kontrolka.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818