Software na odhalování plagiátů používá 56 škol. Práce Malé se však ověřování vyhnuly o pár let | info.cz

Články odjinud

Software na odhalování plagiátů používá 56 škol. Práce Malé se však ověřování vyhnuly o pár let

Software pro porovnávání závěrečných prací a dalších odborných textů využívá 56 českých i slovenských škol a je v něm uloženo téměř 700.000 závěrečných prací a zhruba 30 milionů dokumentů, řekla dnes ČTK mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová. Opsanou část diplomové práce ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) by tedy v současnosti odhalil. Ovšem pouze v případě, že by její práce i originální práce byly do systému Theses.cz vložené v digitální podobě. Což nebyla ani jedna, protože Malá práci na Mendelově univerzitě odevzdávala v roce 2005.

Systém vyvinuli vývojáři z Masarykovy univerzity a ve škole se používal již od roku 2006. Od roku 2011 se k němu začaly připojovat další školy, které do něj vkládají závěrečné práce. „Na naší škole platí povinnost takto zkontrolovat každou závěrečnou práci. Úspěšnost v odhalování plagiátů je vysoká a téměř vymizelo klasické opisování,“ řekla Fojtů.

Omezení systému je pouze v tom, že dokáže srovnat práce, které jsou uložené a musí být v digitální podobě, nestačí tedy starší práce naskenovat. Systém umí porovnávat i s pracemi volně uloženými na internetu.

Porovnávání funguje tak, že software označí shodné pasáže a určí míru shody v procentech. „Což ale neznamená, že jde o plagiát. S tímto výstupem musí pracovat odborník a práci posoudit a vyhodnotit, zda došlo k pochybení,“ řekla Fojtová.

U ministryně Malé se objevily problémy jak s diplomovou prací na Mendelově unvierzitě v Brně, tak na Panevropské vysoké škole v Bratislavě. V obou případech část práce opsala a zdroj necitovala. Zatímco první práce byla odevzdaná v tištěné verzi a na opisování upozornil server Novinky.cz, ve druhém případě slovenský antiplagiátorský systém neporovnával shodu s pracemi v Česku. Český rozhlas upozornil na shodu s prací vytvořenou na Masarykově univerzitě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud