Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Software na odhalování plagiátů používá 56 škol. Práce Malé se však ověřování vyhnuly o pár let

Software na odhalování plagiátů používá 56 škol. Práce Malé se však ověřování vyhnuly o pár let

Software pro porovnávání závěrečných prací a dalších odborných textů využívá 56 českých i slovenských škol a je v něm uloženo téměř 700.000 závěrečných prací a zhruba 30 milionů dokumentů, řekla dnes ČTK mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová. Opsanou část diplomové práce ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) by tedy v současnosti odhalil. Ovšem pouze v případě, že by její práce i originální práce byly do systému Theses.cz vložené v digitální podobě. Což nebyla ani jedna, protože Malá práci na Mendelově univerzitě odevzdávala v roce 2005.

Systém vyvinuli vývojáři z Masarykovy univerzity a ve škole se používal již od roku 2006. Od roku 2011 se k němu začaly připojovat další školy, které do něj vkládají závěrečné práce. „Na naší škole platí povinnost takto zkontrolovat každou závěrečnou práci. Úspěšnost v odhalování plagiátů je vysoká a téměř vymizelo klasické opisování,“ řekla Fojtů.

Omezení systému je pouze v tom, že dokáže srovnat práce, které jsou uložené a musí být v digitální podobě, nestačí tedy starší práce naskenovat. Systém umí porovnávat i s pracemi volně uloženými na internetu.

Porovnávání funguje tak, že software označí shodné pasáže a určí míru shody v procentech. „Což ale neznamená, že jde o plagiát. S tímto výstupem musí pracovat odborník a práci posoudit a vyhodnotit, zda došlo k pochybení,“ řekla Fojtová.

U ministryně Malé se objevily problémy jak s diplomovou prací na Mendelově unvierzitě v Brně, tak na Panevropské vysoké škole v Bratislavě. V obou případech část práce opsala a zdroj necitovala. Zatímco první práce byla odevzdaná v tištěné verzi a na opisování upozornil server Novinky.cz, ve druhém případě slovenský antiplagiátorský systém neporovnával shodu s pracemi v Česku. Český rozhlas upozornil na shodu s prací vytvořenou na Masarykově univerzitě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744