Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šokující příběh 18leté Terezy, která skočila pod vlak: Nemoc tajila před rodiči

Šokující příběh 18leté Terezy, která skočila pod vlak: Nemoc tajila před rodiči

Bylo jí devět, když zjistili, že nemá v pořádku zrak. Terezka žila téměř deset let s postižením zraku, které jí způsobovalo postupné oslepnutí. Možná i proto skočila minulý týden v Mlékojedech pod vlak. Před čtyřmi lety o jejím příběhu informoval deník Aha!. Už tehdy byla její zpověď šokující.

„Nechtěla jsem rodiče trápit,“ přiznala tehdy patnáctiletá Terezka F. z Tišic. To, že špatně vidí, skrývala před rodiči, spolužáky i učiteli. Poznámky, které si nestihla udělat během vyučování, dopisovala o přestávkách. Měla samé jedničky, nikoho tak ani nenapadlo, že by měla nějaké problémy.

„Zjistili jsme to až na dnu otevřených dveří na gymnáziu, když nevypočítala jediný příklad, protože neviděla na tabuli,“ řekla před čtyřmi lety deníku Aha! její maminka Vlaďka.

To bylo Terezce devět let. Rodiče si mysleli, že to spraví brýle s pár dioptriemi, čekal je ale šok. „Doktorka nám řekla, že jde o neurologický problém, že dcera má možná nádor. Další dva roky ale trvalo, než lékaři zjistili, co jí doopravdy je,“ dodává Vlaďka. Diagnóza nakonec zněla – drúzové papily. „Je to nemoc starých lidí, která vede ke slepotě. V mladém věku ji prý má v republice asi pět lidí,“ dodává maminka.

Celý článek si můžete přečíst na webu Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1