Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Solidarita se školou, na jejíž prvňáky mířily brutální rasistické výhrůžky: dárci jí věnují čtvrt milionu

Solidarita se školou, na jejíž prvňáky mířily brutální rasistické výhrůžky: dárci jí věnují čtvrt milionu

Základní škola v Teplicích, na jejíž žáky nedávno rasisticky útočili lidé na sociální síti facebook, dostane polovinu z výtěžku aktuální kampaně Romského stipendijního fondu. Děti i učitele míra podpory veřejnosti těší, řekla serveru Romea.cz ředitelka školy Marcela Prokůpková. Kampaň nese název "Oni je do plynu, my je do škol!" a podle aktuálních údajů na ni přispělo 309 lidí částkou přesahující 230.000 korun. Nenávistnými komentáři se zabývá policie.

Školu v teplické části Prosetice podpořila například ombudsmanka Anna Šabatová nebo hudebník Michael Kocáb. "Peníze chceme použít především pro naše prvňáky a pro žáky devátých ročníků. Zbývající peníze věnujeme všem ostatním dětem bez rozdílu věku, rasy, národnosti, pohlaví. Všechny děti budou mít z této sbírky užitek a určitě i velkou radost," uvedla pro server Prokůpková.

Výhrůžky se na sociálních sítích objevily pod fotografií první třídy, kterou v rámci seriálu otiskl zdejší Deník. Do třídy chodí převážně romské, vietnamské a arabské děti. Někteří lidé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky. Diskutující také vtipkovali v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici, a navrhovali poslat děti do plynu. "Tam by sednul granát jak pr... na prkýnko," zněl další z mnoha komentářů. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy.

Vlnu verbálních útoků a negativních příspěvků podle Prokůpkové vystřídala vlna solidarity a zájmu o děti a školu jako takovou. "Všem lidem bych chtěla moc poděkovat za to, že přispívají i těmi podporujícími komentáři," doplnila ředitelka.

Případ výhrůžek vyšetřuje i policie, která spolu se strážníky zvýšila hlídkování poblíž školy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1