Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Sorry jako, spletl jsem se." Výběr nejostřejších reakcí politiků k policejní reformě

„Sorry jako, spletl jsem se." Výběr nejostřejších reakcí politiků k policejní reformě

Dlouho očekávaná zpráva o loňské reorganizaci policie dnes v Poslanecké sněmovně zafungovala jako rozbuška. Mezi sebou se znovu hádali i koaliční poslanci. Loňské neshody byly podle ČSSD dílem hnutí ANO a Andreje Babiše. Vicepremiér a ministr financí zase o závěrech komise mluví jako o výsměchu a šaškárně. Tady je přehled nejostřejších výroků dne.

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

„Policejní reorganizaci doprovázela mimořádná hysterie. Hnutí ANO dokonce tehdy chtělo opustit vládu nebo zvažovalo, že opustí vládu."

Andrej Babiš (ANO)

Já skutečně tu vyšetřovací komisi považuji za šaškárnu. Považuji za absurdní, že (jejím) předsedou se stal pan bývalý ministr spravedlnosti (Pavel) Blažek, protože pan ministr spravedlnosti byl ministrem v červnu 2013, kdy na úřad vlády přišel ÚOOZ a my jsme se dostali do stavu, kde kmotr řídil tuto zemi přes milenku premiéra (Petra) Nečase."

Pavel Blažek (ODS)

„Pane ministře, já bych nechtěl být vaší milou, protože ve 12:00 jsem byl české Palermo, teď mě máte rád, tak abych se bál, co bude za dvě hodiny."

Milan Chovanec (ČSSD)

„Ono by stačilo od hnutí ANO, bohužel tu není Andrej Babiš, protože to byl hlavní propagátor útoku na nezávislou policii a na ministerstvo vnitra. Vždyť by stačilo prosté konstatování: Sorry jako, spletl jsem se."

Jana Černochová (ODS) k Bohuslavu Chalupovi (ANO)

"Vždyť jste pro to (zprávu komise) hlasoval. Pro vás to musí být strašně těžké. Mně je jasné, že v hnutí ANO jste asi musel dostat strašnou čočku. Já jsem to tady viděla ze své lavice, když se dočetla ta zpráva, jak se na vás sletěl pan Pelikán.

Pavel Kováčik (KSČM)

„Já bych poprosil pana premiéra, aby zvážil odvolání pana ministra spravedlnosti z funkce."

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744