Soudkyně Králová definitivně přišla o kauzu Nečasové a Vojenského zpravodajství | info.cz

Články odjinud

Soudkyně Králová definitivně přišla o kauzu Nečasové a Vojenského zpravodajství

Případ údajného zneužití Vojenského zpravodajství bude u Obvodního soudu pro Prahu 1 řešit soudkyně Pavla Hájková. Změnu potvrdili ústavní soudci, když zamítli stížnost třech obžalovaných proti odebrání kauzy soudkyni Heleně Králové. Té vyšší instance opakovaně vytýkala, jak se vypořádala s důkazy, na základě kterých vždy nekriticky rozhodla ve prospěch obžalovaných.

Neúspěšné ústavní stížnosti podali bývalí zpravodajci Ondrej Páleník s Milanem Kovandou a bývalá šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová, která dala podle obžaloby v roce 2012 sledovat z osobních důvodů tehdejší manželku někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Právě Králová opakovaně rozhodla o zproštění obžaloby v jejich případu.

Odvolací Městský soud v Praze dříve vytknul soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Králové nelogické hodnocení důkazů a zpochybnil její nestrannost.

Kauzu, jež v roce 2013 vedla k pádu vlády premiéra Petra Nečase (ODS), převzala podle rozvrhu práce Obvodního soudu pro Prahu 1 soudkyně Pavla Hájková. Podle databáze InfoSoud chce Hájková zahájit nové projednávání případu příští týden v pondělí.

Někdejší šéfka premiérova kabinetu a jeho pozdější manželka Nečasová nechala podle obžaloby v roce 2012 sledovat z osobních důvodů premiérovu tehdejší ženu Radku. Králová nejprve uložila Nečasové trestním příkazem podmíněný trest. Po zrušení tohoto rozhodnutí všechny obžalované osvobodila s tím, že se trestný čin nestal. Žalobci se úspěšně odvolali, soudkyně proto rozhodovala znovu a loni v červnu čtveřici opět zprostila viny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud