Soudkyně Králová v problémech. Opět čelí kárné žalobě, tentokrát za zmatky s odposlechy | info.cz

Články odjinud

Soudkyně Králová v problémech. Opět čelí kárné žalobě, tentokrát za zmatky s odposlechy

Soudkyně Helena Králová čelí již druhé kárné žalobě. Podal ji předseda pražské městského soudu Libor Vávra kvůli rozdílnému rozhodování v použitelnosti odposlechů v kauze tzv. trafik pro bývalé poslance ODS, v níž jsou obviněni expremiér Petr Nečas a jeho manželka Jana Nečasová. Informovala o tom Česká televize.

„Paní soudkyně během hlavního líčení řekla stranám, že po poradě senátu nepřipustí odposlechy jako důkaz, a potom následně v tiskových reakcích to zjemnila potud, že se to týká jen dvou SMS. Nicméně z protokolu o hlavním líčení je zcela zjevné, jak rozhodla a podle mého názoru tím zmařila možnost stran jakkoliv reagovat na to důkazní řízení,“ vysvětlil pro Českou televizi důvod kárné žaloby na Helenu Královou Vávra s tím, že navrhne odvolání soudkyně z funkce. 

První žalobu na soudkyni Královou podal na konci září ministr spravedlnosti Robert Pelikán (hnutí ANO), který soudkyni vytkl zaviněné porušení povinností soudce a ohrožení důvěry v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů.

Žaloba se týkala pěti různých trestních řízení, které Králová podle ministra prodloužila o léta, protože v nich opakovaně nerespektovala závazné právní názory nadřízených soudů. 

„Společným jmenovatelem těchto řízení bylo to, že soudkyně Králová jako samosoudce nebo jako předsedkyně senátu opakovaně nerespektovala závazný právní názor a pokyny vyslovené v rozhodnutích nadřízených soudů. Ve všech případech následně nadřízený soud, tedy Městský soud v Praze, rozhodl tak, že věcí se bude zabývat jiný samosoudce nebo jiný senát,“ popsala v září mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Králová se s pražským městským soudem neshodla v kauze Vojenského zpravodajství, v níž čelí obžalobě i někdejší šéfka kabinetu Petra Nečase (ODS) Jana Nečasová. Poté, co soudkyně aktéry případu opakovaně zprostila viny, zpochybnil městský soud její nestrannost, vytkl jí nelogické hodnocení důkazů a věc jí odebral.

V dubnu letošního roku ji pak odvolací senát zbavil i kauzy bývalého generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece a obchodního ředitele Alexandra Houšky. Soudkyně dvojici osvobodila celkem třikrát. Městský soud mimo jiné konstatoval, že senát Králové „zcela ignoroval“ právní názor Nejvyššího soudu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud