Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spláchnete dešťovkou a odpojíme vás, hrozí vodohospodáři. Ministerstvo to odmítá: jde jim jen o peníze

Spláchnete dešťovkou a odpojíme vás, hrozí vodohospodáři. Ministerstvo to odmítá: jde jim jen o peníze

Po desítkách milionů dotací na zadržování dešťové vody se jen zaprášilo. A voda z okapů má kromě zalévání zahrad podle ministerstva životního prostředí sloužit i ke splachovaní toalet. Jenže to může být podle některých odborníků a vodohospodářů problém, protože se vodovodní potrubí z hygienických důvodů nesmí propojovat s tím na užitkovou či provozní vodu. V krajním případě může lidem hrozit až odpojení od vodovodu nebo kanalizace. Podle ministerstva vedeného Richardem Brabcem (ANO) jde ale o nesmysl a lobby vodohospodářů proti úspěšnému programu.

Dotace na splachování toalet dešťovou vodou je sice zajímavá, ale buď se vám pořádně prodraží, nebo vás provozovatel vodovodů a kanalizací může dokonce odpojit. S překvapivým tvrzením přišel VaK Karlovy Vary, tedy provozovatel vodovodů a kanalizací na Karlovarsku.

V reakci na dotazy uživatelů se společnost rozhodla vyhodnotit, zda je využívání dešťovky ke splachování toalet možné. Z citovaných zákonů pak podle jejích pracovníků vyplývá, „že dešťové vody je nezbytné zasakovat, zadržovat, případně odvádět, a ne je využívat k přivedení do vnitřních prostor rodinných domků a zde je propojovat s veřejným vodovodem“.

Zavedení dešťovky prý není nemožné, jen to bude znamenat papírování a peníze. „Je možné zavést do stavby užitkovou vodu, ale jen se souhlasem hygienické služby, která stanoví její jakost pro účel, ke kterému bude využívána,“ píše se také na webu firmy, která si vyhrazuje dle zákona také právo na omezení vypouštění odpadních vod z jiného zdroje než z veřejného vodovodu.

A navrch přidává společnost téměř katastrofický scénář, ve kterém vzkazuje: „Pokud všechny zákonné podmínky nesplníte, odpojíme vás“.

Co si o tom myslí ministerstvo? Čtěte pokračování článku zde.