Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spolupráce ANO a ČSSD? Babiš na sociální demokraty tlačí, shodují se politologové

Spolupráce ANO a ČSSD? Babiš na sociální demokraty tlačí, shodují se politologové

Vláda hnutí ANO a ČSSD je již téměř jistá.  Andrej Babiš, který se už ohání datem hlasování o důveře ve Sněmovně, tím dává jasný vzkaz o spolupráci s ČSSD. Politologové Josef Mlejnek a Jan Kubáček poskytli Blesk Zprávám vlastní reakce na momentální situaci ve vládě. 

„Ze zákulisí pronikají takové informace, že asi to referendum dopadne pro vstup do vlády. Otázka je, nakolik je to věrohodné. Průniky takovýchto informací mohou sloužit jako forma nátlaku. Tlak na ty, kteří ještě nehlasovali, aby si řekli, že to nemá cenu, pokud by chtěli hlasovat proti,“ okomentoval průběh vnitrostranického referenda politolog z Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.

Jan Kubáček z agentury Phoenix Research za tím ale vidí i snahu o zviditelnění. „Samozřejmě je to jemný nátlak na sociální demokraty, aby rozhodli správně. Primárně se ale hraje o názor veřejného mínění. Všichni se snaží být do poslední chvíle aktivní, bojují o to, kdo je dominantní, kdo si prosadil svou. Levicové strany bojují s velmi otřeseným volebním výsledkem z podzimu, potřebují urvat co nejvíce aktivity. Proto i přišly s něčím, co dlouho neplánovaly, a to s hlasováním uvnitř strany samotné. Aby bylo do poslední chvíle napětí,“ zmínil pro Blesk Zprávy.

Podle Kubáčka je referendum už hotové, i když bude probíhat ještě do čtvrtka. Do průběhu výrazně zasáhli jak prezident Zeman, tak Andrej Babiš. „Moc se to neříká, ale pro sociální demokracii by byl velký problém, pokud by odmítli účast ve vládě - zůstal by jim ten Černý Petr. Vypadali by jako ti, kteří znemožnili vznik většinové standardní vlády, v očích svých voličů, a mohlo by je to poškodit v podzimních komunálních volbách. Moderací Miloše Zemana a Andreje Babiše se ta nálada posouvá spíš k 'probůh, ať už je tady konečně vláda',“ dodal.

Celý článek si můžete přečíst na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1