Spolupráce ANO a ČSSD? Babiš na sociální demokraty tlačí, shodují se politologové | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spolupráce ANO a ČSSD? Babiš na sociální demokraty tlačí, shodují se politologové

Spolupráce ANO a ČSSD? Babiš na sociální demokraty tlačí, shodují se politologové

Vláda hnutí ANO a ČSSD je již téměř jistá.  Andrej Babiš, který se už ohání datem hlasování o důveře ve Sněmovně, tím dává jasný vzkaz o spolupráci s ČSSD. Politologové Josef Mlejnek a Jan Kubáček poskytli Blesk Zprávám vlastní reakce na momentální situaci ve vládě. 

„Ze zákulisí pronikají takové informace, že asi to referendum dopadne pro vstup do vlády. Otázka je, nakolik je to věrohodné. Průniky takovýchto informací mohou sloužit jako forma nátlaku. Tlak na ty, kteří ještě nehlasovali, aby si řekli, že to nemá cenu, pokud by chtěli hlasovat proti,“ okomentoval průběh vnitrostranického referenda politolog z Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.

Jan Kubáček z agentury Phoenix Research za tím ale vidí i snahu o zviditelnění. „Samozřejmě je to jemný nátlak na sociální demokraty, aby rozhodli správně. Primárně se ale hraje o názor veřejného mínění. Všichni se snaží být do poslední chvíle aktivní, bojují o to, kdo je dominantní, kdo si prosadil svou. Levicové strany bojují s velmi otřeseným volebním výsledkem z podzimu, potřebují urvat co nejvíce aktivity. Proto i přišly s něčím, co dlouho neplánovaly, a to s hlasováním uvnitř strany samotné. Aby bylo do poslední chvíle napětí,“ zmínil pro Blesk Zprávy.

Podle Kubáčka je referendum už hotové, i když bude probíhat ještě do čtvrtka. Do průběhu výrazně zasáhli jak prezident Zeman, tak Andrej Babiš. „Moc se to neříká, ale pro sociální demokracii by byl velký problém, pokud by odmítli účast ve vládě - zůstal by jim ten Černý Petr. Vypadali by jako ti, kteří znemožnili vznik většinové standardní vlády, v očích svých voličů, a mohlo by je to poškodit v podzimních komunálních volbách. Moderací Miloše Zemana a Andreje Babiše se ta nálada posouvá spíš k 'probůh, ať už je tady konečně vláda',“ dodal.

Celý článek si můžete přečíst na Blesk.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.