Spor o šéfa GIBS vrcholí, Babiš jde jejich spor vysvětlovat poslancům z výboru | info.cz

Články odjinud

Spor o šéfa GIBS vrcholí, Babiš jde jejich spor vysvětlovat poslancům z výboru

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) bude dnes poslancům bezpečnostního výboru vysvětlovat své výhrady vůči řediteli Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalu Murínovi. Babiš už dřív uvedl, že k němu nemá důvěru a zpochybnil hospodaření inspekce.

Jednání výboru se zúčastní i bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Murín, který absolvoval slyšení před poslanci už minulý týden. Podrobnosti ze slyšení ale nebyly zveřejněny. Účast potvrdil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Vrcholní státní zástupci rovněž patří mezi kritiky GIBS. Babiš poukazuje na dokumenty olomouckého vrchního státního zastupitelství, z nichž podle něho vyplývá Murínova nedůvěryhodnost. Vláda je dostala loni na jaře, tedy za premiéra Sobotky, záznam se ale podle Babiše ztratil.

Inspekce nedávno uvedla, že Babiš v únoru dvakrát při osobním setkání vyzval Murína, aby se vzdal funkce. Prý mu slíbil, že když to udělá, tak se jeho odchod obejde bez skandálu. Murín rezignaci odmítl. Do GIBS přišla kontrola ministerstva financí. Babiš veřejně řekl, že o prověrku požádal ministryni financí Alenu Schillerovou. Schillerová pak mluvila o více podnětech.

O přítomnost státních zástupců na jednání výboru žádal Babiš. Pozvána byla i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Účast do středečního odpoledne nepotvrdila.

Murín vede GIBS od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud