Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spor s církví zablokoval dostavbu D11, stát má na dohodu čtyři měsíce

Spor s církví zablokoval dostavbu D11, stát má na dohodu čtyři měsíce

Ředitelství silnic a dálnic řeší zásadní problém, neboť zatím nemůže pokračovat ve stavbě dálnice D11 severně od Hradce Králové. Vydání stavebního povolení pro sedmikilometrový úsek od Smiřic k Jaroměři zablokoval spor o pozemky mezi státem a církví v rámci restitucí. Stavba za téměř čtyři miliardy korun je přitom určena k zahájení v letošním roce.

„Na dohodu máme zhruba čtyři měsíce. Pokud se to nepodaří, bude ohroženo letošní zahájení stavby,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Jenže žádná dohoda se nerýsuje. Naopak spor mezi římskokatolickou církví a Státním pozemkovým úřadem dospěl k vrchnímu soudu, termín jednání ale zatím není určen.

Předtím u Krajského soudu v Hradci Králové uspěla církev, což je pro silničáře horší varianta. Pozemkový úřad by totiž v případě vítězství převedl pozemky na ŘSD rychle a bezplatně. Ministerstvo dopravy se dlouho upínalo k naději, že obě strany sporu dají souhlas s provedením stavby, a odblokují tak vydání stavebního povolení. Podle ministra Dana Ťoka bylo takové řešení s církví předjednáno. Vyrovnání by se následně řešilo po ukončení soudu. Jenže podle mluvčího Státního pozemkového úřadu Hynka Jordána takové řešení zákon neumožňuje, pokud běží žaloba.

Deník E15 na toto téma oslovil církevní instituce od jaroměřské fary, která figuruje jako žalobce, přes královéhradecké biskupství až po pražské arcibiskupství. Odpověděl jen jaroměřský farář Jerzy Zieba s tím, že o problému neví. Existenci sporu ale vedle rezortu dopravy potvrdili i mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt a za SPÚ Hynek Jordán.

Celý článek najdete na webu E15.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744