Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Srážka s fabií vyřadí pandury z provozu na tři roky. Bojeschopnost není ohrožena, tvrdí armáda

Srážka s fabií vyřadí pandury z provozu na tři roky. Bojeschopnost není ohrožena, tvrdí armáda

Na konci roku 2016 havarovalo u Tábora pět obrněných vozidel pandur. Čtyři z nich budou opraveny až na konci roku 2019 – tři roky po nehodě. K obnovení funkčnosti je potřeba vozidla osadit novými korbami. Podle ministerstva obrany není dočasné vyřazení transportérů problém a bojeschopnost Armády České republiky nebude ohrožena. Informoval o tom dnes server iRozhlas.

Opravu vozidel má na starost firma Tatra Defence Vehicle, která by jim měla vyměnit poškozené korby. Právě kvůli nim bude oprava trvat tak dlouho, protože dodání náhradních dílů závisí na externím dodavateli. „Předpokládaný termín dokončení oprav je dán lhůtami smluvního vztahu s externím dodavatelem zajišťujícím opravu této techniky, dostupností dílů a kapacitami opravárenského závodu,“ řekla pro iRozhlas mluvčí Armády ČR Vlastimila Cyprisová.

K nehodě pěti armádních vozidel došlo na konci roku 2016. Vojáci tehdy nedodrželi požadované vzdálenosti a srazili se s osobním automobilem, který brzdil před překážkou na silnici. Jeden transportér byl poškozen lehce, u zbylých čtyř byly podle Cyprisové v „rámci defektace zjištěny deformace korby různého rozsahu a narušení uchycení skupin a podskupin vozidla vlivem působení značných sil při vzájemné srážce takto těžkých vozidel.“

Podle ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové není bojeschopnost armády ohrožena. „Armáda České republiky v současné době disponuje 107 vozidly pandur. Při havárii v roce 2016 došlo k většímu poškození u čtyř z nich,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová.

Opoziční poslankyně Jana Černochová (ODS), která je předsedkyní sněmovního výboru pro obranu, se stanoviskem ministerstva obrany nesouhlasí. Podle ní by se mělo ministerstvo snažit, aby se pandury opravily rychleji. „Nemůžeme si dovolit mít tady několik pandurů mimo provoz,“ dodala.

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1