Srážka s fabií vyřadí pandury z provozu na tři roky. Bojeschopnost není ohrožena, tvrdí armáda | info.cz

Články odjinud

Srážka s fabií vyřadí pandury z provozu na tři roky. Bojeschopnost není ohrožena, tvrdí armáda

Na konci roku 2016 havarovalo u Tábora pět obrněných vozidel pandur. Čtyři z nich budou opraveny až na konci roku 2019 – tři roky po nehodě. K obnovení funkčnosti je potřeba vozidla osadit novými korbami. Podle ministerstva obrany není dočasné vyřazení transportérů problém a bojeschopnost Armády České republiky nebude ohrožena. Informoval o tom dnes server iRozhlas.

Opravu vozidel má na starost firma Tatra Defence Vehicle, která by jim měla vyměnit poškozené korby. Právě kvůli nim bude oprava trvat tak dlouho, protože dodání náhradních dílů závisí na externím dodavateli. „Předpokládaný termín dokončení oprav je dán lhůtami smluvního vztahu s externím dodavatelem zajišťujícím opravu této techniky, dostupností dílů a kapacitami opravárenského závodu,“ řekla pro iRozhlas mluvčí Armády ČR Vlastimila Cyprisová.

K nehodě pěti armádních vozidel došlo na konci roku 2016. Vojáci tehdy nedodrželi požadované vzdálenosti a srazili se s osobním automobilem, který brzdil před překážkou na silnici. Jeden transportér byl poškozen lehce, u zbylých čtyř byly podle Cyprisové v „rámci defektace zjištěny deformace korby různého rozsahu a narušení uchycení skupin a podskupin vozidla vlivem působení značných sil při vzájemné srážce takto těžkých vozidel.“

Podle ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové není bojeschopnost armády ohrožena. „Armáda České republiky v současné době disponuje 107 vozidly pandur. Při havárii v roce 2016 došlo k většímu poškození u čtyř z nich,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová.

Opoziční poslankyně Jana Černochová (ODS), která je předsedkyní sněmovního výboru pro obranu, se stanoviskem ministerstva obrany nesouhlasí. Podle ní by se mělo ministerstvo snažit, aby se pandury opravily rychleji. „Nemůžeme si dovolit mít tady několik pandurů mimo provoz,“ dodala.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud