Srpen 1968: "Estébé, estébé, estébé". Lidé Babiše při pietě mohutně vypískali | info.cz

Články odjinud

Srpen 1968: "Estébé, estébé, estébé". Lidé Babiše při pietě mohutně vypískali

Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ohrožena. Každý si může říkat, co chce, založit stranu nebo hnutí a cokoliv kritizovat, uvedl předseda vlády při pietě za oběti událostí srpna 1968 před budovou Českého rozhlasu. Celý Babišův projev provázel na pražské Vinohradské třídě pískot a skandování přítomných (Estébé, estébé, estébé). Babiš ČTK řekl, že to nebude komentovat a hned po projevu odjel.

"Svoboda a demokracie jsou především o tom, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor nebo preferenci," uvedl Babiš. Ve svém zhruba pětiminutovém projevu vyjádřil také obdiv lidem, kteří v srpnu 1968 při invazi vojsk Varšavské smlouvy neváhali nasadit svůj život.

Babiše při proslovu obklopila ochranka. Přítomné stovky lidí, kteří premiéra vypískali už při příchodu k Českému rozhlasu, na něj pokřikovaly a pískaly ze vzdálenosti několika metrů. Řada lidí si přinesla kromě transparentů také píšťalky a projev na místě zcela přehlušili.

Speciál INFO.CZ Srpen 1968Speciál INFO.CZ Srpen 1968autor: Info.cz

Nad rámec textu projevu, který po jeho zaznění zaslal ČTK tým hnutí ANO a tiskový odbor úřadu vlády, připojil Babiš v úplném závěru poděkování. "Děkuji všem za podporu, děkuji našim fanouškům, že nám zvedají preference," uvedl.

Premiér nesouhlasí s tím, že jsou dnes svobody ohroženy. "Každý si dnes může říkat a psát, co chce, každý si může založit stranu nebo hnutí nebo změnit své volební preference. A komu se něco nebo někdo nelíbí, může jakkoli kritizovat a proti něčemu brojit nebo si v příštích volbách zvolit někoho jiného," uvedl.

Budovat svobodnou, slušnou a prosperující společnost je těžká a nikdy nekončící práce, uvedl Babiš. "Příliš často jsme dnes svědky toho, že svobodu mnoho lidí jen zneužívá, aby si pro sebe získali co nejvíc. Příliš často vidíme snahy o rozdělení společnosti na vyvolené a ty, co mají jen mlčet," uvedl. Lidé v Česku jsou podle něj svědky nekončících politických sporů s falešnými záminkami, které polarizují společnost.

Premiér zařadil rok 1968 mezi mezníky, které ovlivnily životy lidí na dlouhou dobu. Tehdejší obrodný proces strhl podle něj celé generace k hledání svobodnějšího, spravedlivějšího a otevřenějšího společenského systému. "Většina lidí věřila v proces demokratizace, s obrodným procesem spojovali svobodu," uvedl.

Invazi vojsk Varšavské smlouvy před 50 lety označil Babiš za brutální. "Potlačení pražského jara poznamenalo životy našich lidí na mnoho dalších let, nadšení vystřídala deziluze a zklamání," řekl. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud