Srpen 1968: Výročí okupace připomenou výstava Koudelky, koncerty i speciální vysílání rozhlasu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Srpen 1968: Výročí okupace připomenou výstava Koudelky, koncerty i speciální vysílání rozhlasu

Srpen 1968: Výročí okupace připomenou výstava Koudelky, koncerty i speciální vysílání rozhlasu

Vystavením cyklu Invaze 68 fotografa Josefa Koudelky Národní galerie v Praze připomene 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Výstava začne ve Veletržním paláci přesně ve výroční den 21. srpna, do kterého se před 50 lety lidé budili zvukem tanků v ulicích. Události, které na dlouhých 20 let ovlivnily osudy celé země, si připomenou i další kulturní instituce. Národní muzeum, jehož fasáda i po generální rekonstrukci ponese stopy střel okupantů, chystá videomapping.

Připravuje ho ve spolupráci s Českých rozhlasem. "Dohodli jsme se před rokem s mnoha institucemi, že uděláme společný program - s Národním muzeem, s Národním filmovým archivem, s Ústavem pro studium totalitních režimů, s Ústavem soudobých dějin AV a s pražským magistrátem. Centrum bude v Českém rozhlase, kde budeme dělat od 20. srpna od večera třináctihodinový speciál, který připomene okupaci minutu po minutě," řekl ČTK šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Asi třicítka redaktorů bude v terénu na místech, kde se děly tehdejší události po celé republice, zapojeni jsou i zahraniční zpravodajové.

Druhý den bude na budově rozhlasu odhalena nová pamětní deska, protože se nedávno zjistila jména dalších dvou lidí, kteří zemřeli v okolí Českého rozhlasu. Program vyvrcholí večerním koncertem na Václavském náměstí, na kterém zazpívá mimo jiné Marta Kubišová.

Jedním z dnes nejznámějších dokumentů o okupaci je Koudelkův soubor Invaze 68. Přestože se nikdy předtím reportáží nezabýval, jeho snímky pořízené během dramatických srpnových dnů se staly symbolem národní tragédie, ale i symbolem jakéhokoli vojenského útlaku a boje za svobodu. Soubor dnes patří ke klasickým dílům poválečné reportážní fotografie. Koudelkovy fotografie doplní archivní záběry Jana Němce.

Už od soboty 4. srpna bude na Staroměstské radnici otevřená výstava Sovětská invaze - srpen 1968. Na 190 fotografiích ukáže očima více než 40 fotografů přelomové okamžiky československých dějin od srpna 1968 do jara 1969. Začne invazí 21. srpna v Praze, Liberci, Brně i Bratislavě, ukáže okupační stávky studentů v listopadu 1968, události po sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969 a bouřlivé oslavy vítězství v hokeji nad Sovětským svazem 28. března 1969. Výstavu připravila fotografka Dana Kyndrová, která se mimo jiné po roce 1989 soustavně věnovala dokumentaci odchodu sovětských vojsk z Československa.

Festival s názvem Kolik stojí svoboda? připomene srpnové události v Plzni. Bude se konat od 10. do 21. srpna a na programu má divadlo, koncerty, besedy s pamětníky i filmy. Soubor Spitfire Company uvede oceňované představení Antiwords, jež je ovlivněné dílem Václava Havla.

Divadlo Líšeň připravuje jevištní reportáž Putin lyžuje, která zpracovává téma nástupu Vladimira Putina k moci, a Divadlo Continuo uvede inscenaci Poledne. Inspirací k ní divadelníkům byla stejnojmenná kniha Natalie Gorbaněvské, jedné z účastníků protestu proti okupaci Československa přímo na Rudém náměstí v Moskvě. Součástí festivalu budou i koncerty písničkářů Vladimíra Merty, Jaroslava Hutky, Bohdana Mikoláška či Jana Kryla, bratra Karla Kryla.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.