Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Srpen 1968: Výročí okupace připomenou výstava Koudelky, koncerty i speciální vysílání rozhlasu

Srpen 1968: Výročí okupace připomenou výstava Koudelky, koncerty i speciální vysílání rozhlasu

Vystavením cyklu Invaze 68 fotografa Josefa Koudelky Národní galerie v Praze připomene 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Výstava začne ve Veletržním paláci přesně ve výroční den 21. srpna, do kterého se před 50 lety lidé budili zvukem tanků v ulicích. Události, které na dlouhých 20 let ovlivnily osudy celé země, si připomenou i další kulturní instituce. Národní muzeum, jehož fasáda i po generální rekonstrukci ponese stopy střel okupantů, chystá videomapping.

Připravuje ho ve spolupráci s Českých rozhlasem. "Dohodli jsme se před rokem s mnoha institucemi, že uděláme společný program - s Národním muzeem, s Národním filmovým archivem, s Ústavem pro studium totalitních režimů, s Ústavem soudobých dějin AV a s pražským magistrátem. Centrum bude v Českém rozhlase, kde budeme dělat od 20. srpna od večera třináctihodinový speciál, který připomene okupaci minutu po minutě," řekl ČTK šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Asi třicítka redaktorů bude v terénu na místech, kde se děly tehdejší události po celé republice, zapojeni jsou i zahraniční zpravodajové.

Druhý den bude na budově rozhlasu odhalena nová pamětní deska, protože se nedávno zjistila jména dalších dvou lidí, kteří zemřeli v okolí Českého rozhlasu. Program vyvrcholí večerním koncertem na Václavském náměstí, na kterém zazpívá mimo jiné Marta Kubišová.

Jedním z dnes nejznámějších dokumentů o okupaci je Koudelkův soubor Invaze 68. Přestože se nikdy předtím reportáží nezabýval, jeho snímky pořízené během dramatických srpnových dnů se staly symbolem národní tragédie, ale i symbolem jakéhokoli vojenského útlaku a boje za svobodu. Soubor dnes patří ke klasickým dílům poválečné reportážní fotografie. Koudelkovy fotografie doplní archivní záběry Jana Němce.

Už od soboty 4. srpna bude na Staroměstské radnici otevřená výstava Sovětská invaze - srpen 1968. Na 190 fotografiích ukáže očima více než 40 fotografů přelomové okamžiky československých dějin od srpna 1968 do jara 1969. Začne invazí 21. srpna v Praze, Liberci, Brně i Bratislavě, ukáže okupační stávky studentů v listopadu 1968, události po sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969 a bouřlivé oslavy vítězství v hokeji nad Sovětským svazem 28. března 1969. Výstavu připravila fotografka Dana Kyndrová, která se mimo jiné po roce 1989 soustavně věnovala dokumentaci odchodu sovětských vojsk z Československa.

Festival s názvem Kolik stojí svoboda? připomene srpnové události v Plzni. Bude se konat od 10. do 21. srpna a na programu má divadlo, koncerty, besedy s pamětníky i filmy. Soubor Spitfire Company uvede oceňované představení Antiwords, jež je ovlivněné dílem Václava Havla.

Divadlo Líšeň připravuje jevištní reportáž Putin lyžuje, která zpracovává téma nástupu Vladimira Putina k moci, a Divadlo Continuo uvede inscenaci Poledne. Inspirací k ní divadelníkům byla stejnojmenná kniha Natalie Gorbaněvské, jedné z účastníků protestu proti okupaci Československa přímo na Rudém náměstí v Moskvě. Součástí festivalu budou i koncerty písničkářů Vladimíra Merty, Jaroslava Hutky, Bohdana Mikoláška či Jana Kryla, bratra Karla Kryla.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1