Staroměstská věž se na sezónu zavře. Co všechno letos turisty v Praze čeká? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Staroměstská věž se na sezónu zavře. Co všechno letos turisty v Praze čeká?

Staroměstská věž se na sezónu zavře. Co všechno letos turisty v Praze čeká?

Turisté letos od května do listopadu nebudou smět na věž Staroměstské radnice, bude se opravovat. ČTK to dnes sdělila mluvčí pražské informační služby Prague City Tourism Barbora Hrubá. Loni věž navštívilo přes 860 tisíc turistů. Orloji, který patří spolu s Hradem mezi nejvyhledávanější pražské památky, se lešení letos vyhne, oprava jej čeká příští rok. V době opravy ho nahradí projekce.

 

Většina památkových objektů ve správě státu se letos otevře návštěvníkům kolem Velikonoc. Pražský hrad své objekty otevře 1. dubna, jde mimo jiné o zahrady kolem Hradu. Hlavní sezonu Hrad zahájí 13. května, tedy v den, na který připadá 300. výročí narození panovnice Marie Terezie. V tento den na Hradě budou všechny nejdůležitější návštěvnické objekty přístupné zdarma a bude připraven doprovodný program vztahující se k osobnosti jediné ženy na českém trůnu. Na podzim Správa Pražského hradu otevře v Rožmberském paláci stálou expozici o Marii Terezii.

 

Mezi zahrady na jižním svahu pod Pražským hradem patří zahrada Ledebourská, Malá Pálffyovská zahrada, Kolowratská zahrada a Malá Furstenberská zahrada. Nesou stopy gotického opevnění, užitkových zahrad renesančních šlechtických paláců i reprezentativní barokní květinové partery. Otevřené budou stejně jako Jelení příkop od 1. dubna.

V dubnu se turistům otevře také opravená Novomlýnská vodárenská věž. Bude v ní expozice o hasičích a požárech. Oprava pětatřicetimetrové věže, která je historickou kulturní památkou, vyšla na skoro 50 milionů korun. Většina peněz přišla z evropských fondů, zbytek dodal pražský magistrát.

 

Prague City Tourism letos pro turisty připravil brožuru Pražské kavárny, další na téma Praha a design vyjde na začátku léta. Vyjde také druhý díl knížečky Pět pražských procházek. „Myšlenkou Pěti pražských procházek je ukázat návštěvníkům zajímavá místa mimo nejužší centrum. Druhý díl se tentokrát zaměří na architekturu,“ dodala Hrubá.

Loni se v Praze ubytovalo kolem 7,1 milionu turistů. Ze zahraničí bylo 85 procent z nich, téměř milion z Asie. Dalších odhadem milionu lidí v Praze využilo služeb sdíleného ubytování mimo hotely či hostely.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.