Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Starostové rozhodnou o koalici s lidovci do podzimních voleb. Politická sebevražda?

Starostové rozhodnou o koalici s lidovci do podzimních voleb. Politická sebevražda?

Starostové a nezávislí se dnes sejdou v pražském hotelu Step. Hlavní otázka sjezdu je jasná: Půjde strana do podzimních voleb společně s lidovci? Rozhodnutí může určit osud obou uskupení na roky dopředu. Straníci budou hlasovat o koalici s KDU-ČSL. Neznámých zůstává několik, například co se týče lídrů jednotlivých kandidátek. Hlavní nástraha má ale podobu deseti procent hlasů – minimálně tolik voličů by totiž musela dvojkoalice ve sněmovních volbách přesvědčit (narozdíl od pěti procent, která jsou hranicí pro samostatné subjekty). Podle některých hlasů je to poměrně velký risk, který se vůbec nemusí vyplatit.

Předseda STAN Petr Gazdík věří tomu, že sjezd dá spolupráci zelenou. „Osobně to očekávám, protože jsme o tom diskutovali neformálně i na krajských sněmech, že celostátní sněm záměr koalice schválí,“ uvedl v předvečer setkání pro INFO.CZ.

Sebevědomě vylučuje i obavy z desetiprocentní hranice. „Chceme-li výrazně promluvit do budoucnosti této země, nesmíme se bát deseti procent,“ odkazuje na to, že by spojenectví mělo zafungovat jako „třetí síla“ na české politické scéně. „Musíme voliče zdvořile požádat o patnáct nebo dvacet procent. A přesvědčit je společným programem,“ dodává.

Volební model CVVM (březen 2017)Volební model CVVM (březen 2017)autor: CVVM

STAN i lidovci na to mají ještě několik měsíců, které do voleb zbývají. Zatím jim ale průzkumy úplně nenahrávají. Aktuální volební model Centra pro výzkum veřejného mínění, který vyšel jen den před sjezdem, připisuje lidovcům 6,5 procenta. Starostové a nezávislí by dosáhli na procento hlasů. Ani při jednoduchém součtu by tedy desetiprocentní hranici nepokořili. Realita je přitom složitější.

„Lidovci sami deset procent nikdy nepřekročili. A navíc nelze jednoduše hlasy pro lidovce a STAN sečíst. Myslím, že řadu voličů, kteří v krajských volbách nadšeně volili Starosty a nezávislé, může toto spojenectví s lidovci odradit,“ vysvětluje pro INFO.CZ politolog z Metropolitní univerzity Praha Jan Bureš. U voličů lidovců předpokládá větší věrnost. „Lidoveckých krajů je ale pár a samy nejsou schopny deset procent přeskočit. Divím se lidovcům, že do toho jdou,“ říká Bureš.

Spojenectví si může získat sympatie a přesvědčit část voličů, že jde opravdu o alternativu vůči Babišově hnutí ANO i sociální demokracii. Otázkou ale je, nakolik mohou být lidovci – kteří jsou dnes i součástí vlády – vnímáni jako strana, která vnese do politického systému něco opravdu nového.

„Obávám se, že na více než padesát procent je jisté, že se strany takto nedostanou do sněmovny. Pro STAN je koalice výhodnější, protože sami nemají šanci vůbec žádnou. Spíše to poškodí lidovce,“ shrnuje politolog. A naznačuje další aspekt spojenectví: STAN je tím „slabším“ partnerem. Od lidovců, a především těch z regionů, se tak už začínají ozývat hlasy, které spojenectví příliš nefandí. Největší odpor kladou moravské regiony, kde jsou lidovci tradičně silní. Kritika míří také od zlínského hejtmana a senátora Jiřího Čunka, který se čím dál více začíná profilovat i jako vyzyvatel současného předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka na květnovém sněmu. Může Čunek celou myšlenku koalice zhatit? „Nemyslím si to,“ říká Gazdík. „Při společném jednání krajských reprezentací obou stran jsem výrazné třecí plochy nezaznamenal,“ tvrdí. Pravdou ale je, že celostátní konference KDU-ČSL odhlasovala vznik dvojkoalice těsně: poměrem 39 ku 31 hlasům.

Obměkčit může lidovce to, že Starostové a nezávislí vycouvají z čelních míst některých kandidátek. Sám Gazdík tak už říká, že nemusí být jedničkou na pražské kandidátce. „Osobně na prvním místě v Praze určitě nelpím. Na druhou stranu jsme dohodli nějaký poměr krajů, ve kterých bude lídrem zástupce jedné nebo druhé strany. A je třeba vzít v potaz, že reprezentuji jako předseda hnutí celý STAN,“ říká pro INFO.CZ Gazdík, který dnes bude také obhajovat svůj post v čele stany. Nemá žádného vyzyvatele. 

Dohodnutý poměr lídrů na krajských kandidátkách je osm ku šesti ve prospěch lidovců. Bureš přitom připomíná, že STAN prostě tahá za kratší konec provazu. „I to může být nakonec důsledek jejich ne úplně promyšlené strategie, že budou muset vyhovět partnerovi, aby ho udrželi v přesvědčení, že mají jít společně,“ míní. Očekává ale, že Starostové a nezávislí vznik koalice odhlasují.

Spojenectví by tak už mohl zhatit jen květnový sjezd lidovců. Nespokojené regiony by si totiž ještě mohly vynutit zrušení spolupráce. Otázkou ale je, jak by na to reagovali voliči, když obě strany posledních několik měsíců o spojenectví veřejně mluvily.

Původně přitom mělo jít o vznik úplně nové strany. Na začátku jednání to v rozhovoru pro INFO.CZ potvrzoval jak Gazdík, tak první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Oba tehdy říkali, že chtějí takové řešení, které nebude muset bojovat s desetiprocentní hranicí. Taková spolupráce ale nakonec neprošla. Jako důvod zněla nedostatečná doba pro propagaci úplně nového politického subjektu. Stála za tím ale zřejmě i hrdost tradičních lidovců, kteří se nechtěli „rozpustit“ v nové straně. Příští měsíce tak ukážou, zda se riskantní sázka na dvojkoalici vyplatí.