Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Starostové zvažují podporu vlády hnutí ANO. Dnes jdou za Babišem sondovat podmínky

Starostové zvažují podporu vlády hnutí ANO. Dnes jdou za Babišem sondovat podmínky

O případné vládní spolupráci dnes bude jednat premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). To dosud podporu Babišova kabinetu odmítalo, před týdnem celostátní výbor STAN schválil jednání s ANO o podmínkách spolupráce. Babiš ve středu uvedl, že zatím je jedinou variantou kabinetu vláda ANO s ČSSD za podpory KSČM, ale jednání se STAN to může změnit.

Kabinet ANO s ČSSD s podporou komunistů označil Babiš po středečním jednání se sociálními demokraty za jedinou podobu vlády, která je nyní na stole. České televizi premiér řekl, že po dnešku se situace může změnit, pokud by STAN vládu chtělo podpořit. I v případě přímé účasti ČSSD a STAN ve vládě s ANO by kabinet neměl většinu ve Sněmovně. Zmíněné tři strany mají dohromady jen 99 z celkových 200 poslanců.

Starostové, kteří mají šest poslanců, ještě neoznámili, na jakou podobu vládní spolupráce s ANO by byli ochotni přistoupit. Předseda STAN Petr Gazdík dříve uvedl, že mezi podmínky podpory vlády patří prozápadní směřování republiky, programová shoda či neúčast trestně stíhané osoby ve vládě, čímž hnutí poukazuje na obvinění Babiše v kauze Čapí hnízdo. Podle toho, kolik podmínek bude splněno, by se odvíjela forma případné podpory.

1080p 720p 360p
Všichni poslanci ANO jsou rukojmí Babiše, jejich mlčení mě děsí, říká Jan Farský

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1