Články odjinud

Stát by měl vyplatit děti, které poškodilo povinné očkování, žádají poslanci TOP 09

Stát by měl vyplatit děti, které poškodilo povinné očkování, žádají poslanci TOP 09

Na návrh TOP 09 a Starostů a nezávislých bude zítra sněmovna rozhodovat o tom, zda stát zřídí fond pro děti s prokazatelnými negativními následky po povinném očkování. Konkrétně jde o iniciativu poslance Starostů a nezávislých Jana Farského, který chce zavést odpovědnost státu za újmu způsobenou povinným očkováním nebo očkováním doporučovaným státem a hrazeným z veřejného zdravotního pojištění. Přestože je totiž v Česku očkování dětí povinné, stát doposud odmítá přijmout odpovědnost za negativní důsledky s ním spojené.

„Již několik let slibuje tento nerovný stav napravit, ale zatím bez výsledku. Naposledy zavedení odpovědnosti státu přislíbil hlavní hygienik v Pracovní skupině pro otázky očkování v červnu loňského roku s tím, že do konce listopadu 2016 bude sněmovně předložen návrh právní úpravy. Dosud se tak nestalo. A pokud nepřistoupíme k úpravě v rámci tohoto pozměňovacího návrhu, už se to do voleb ani nepodaří. Domnívám se, že je podstatné k narovnání vztahu stát občan, ale i pro zvýšení důvěry v očkování, aby stát nejen nařizoval, ale zároveň byl připraven unést odpovědnost za případné negativní následky,“ vysvětluje Farský.

720p 480p 360p 240p
Mýty o očkování

„Dokonce i Ústavní soud opakovaně vyzval zákonodárce k přijetí takové úpravy, ale ministerstvo zdravotnictví zatím s žádným návrhem nepřišlo, přestože se o problému mluví již roky a děti vážně poškozené očkováním a jejich rodiny nedostávají vůbec žádné odškodnění. Ministerstvo před několika měsíci zamítlo žádost o odškodnění chlapce, kterému v důsledku povinného očkování ochrnula polovina obličeje,“ připomněla právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota, která se problematikou povinného očkování dlouhodobě zabývá.

„Návrh se vrací k diskusi, která ve sněmovně probíhala poslední dva roky,“ uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ poslanec TOP 09 Jiří Skalický. Stát by měl mít podle jeho vytvořit fond, ze kterého by v případě prokazatelných komplikací způsobených povinným očkováním mohl odškodnit jeho negativní následky. „Je to obrovské téma, čeká nás zcela jistě obrovská diskuse,“ nepochybuje Skalický. Je si podle svých slov také vědom, že nebude jednoduché nalézt způsob, který by prokazatelně dokazoval příčinnou souvislost mezi očkováním a následnými komplikacemi.

TOP 09 podle Skalického o návrhu sice jednala s poslanci napříč všemi kluby, o výsledku hlasování ale odmítá spekulovat. „Výsledkem si nejme jisti, ministerstvo se totiž k našemu návrhu staví tak, že to považuje za nadbytečnou záležitost. Kromě návrhu, který má zavést odpovědnost státu za újmu způsobenou povinným očkováním chce TOP 09 prosadit také změnu týkající se povinnosti rodičů dodávat před odjezdem dítěte na tábor nebo školu v přírodě aktuální potvrzení lékaře o jeho bezinfekčnosti. „Jsme přesvědčení, že toto potvrzení není nezbytně nutné pro každý tábor každý rok,“ uzavřel Skalický.

 

Články odjinud