Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát chystá otevřít první otevřenou věznici. Jak bude vypadat příprava na svobodu?

Stát chystá otevřít první otevřenou věznici. Jak bude vypadat příprava na svobodu?

První takzvanou otevřenou věznici, která má vězňům usnadnit návrat do života, by mohla mít Česká republika do konce letošního roku. Vznikne v Jiřicích na Nymbursku. Projekt je nyní ve fázi přípravy výběrového řízení na dodavatele stavby. První část pro umístění 32 vězňů by podle harmonogramu mohla být hotová už v říjnu. Novinářům to dnes řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ve Stráži pod Ralskem, kde se koná konference o vězeňství.

Takzvaná otevřená věznice by měla vězně před propuštěním připravit na návrat do běžného života. Pobyt se má blížit životním podmínkám na svobodě. „Sám si musí (vězeň) třeba uvařit, sám se stará, zajišťuje své potřeby,“ uvedl Pelikán. Do otevřené věznice by měli být umisťování vězni s delším trestem, strávit by tam měli od šesti měsíců do jednoho roku před propuštěním. Jedním z cílů projektu je snížit recidivu odsouzených, která je v ČR sedmdesátiprocentní. „Největší riziko recidivy podle aktuálních výzkumů je v prvním půlroce po propuštění,“ řekl ČTK náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Zimmel.

 

Inspiraci pro projekt otevřené věznice hledalo ministerstvo zejména v Norsku, kde je recidiva vězňů zhruba pětadvacetiprocentní. K dispozici mají v Norsku zhruba 4000 míst v otevřených věznicích. I v tomto typu věznice ale musí vězni dodržovat určitá pravidla. „Nesmí se prát, hádat, provádí se testy moči,“ řekl dnes novinářům Kim Ekhaugen z norské vězeňské služby, který se také účastní konference ve Stráži pod Ralskem. Nejtěžší je podle něj pro vězně najít nějaké smysluplné využití volného času. Otevřené věznice mají například také v Rumunsku.

V první etapě budou v Jiřicích vystavěny čtyři obytné domy ve stylu přízemních rodinných domků a jedna provozní budova. Domy pro odsouzené budou bez mříží a bez dozorců, celý areál bude monitorován kamerami. Odhadem půjde o investici za 23 milionů korun. „Plocha, která byla vytipovaná pro výstavbu, se aktuálně připravuje. To znamená, že se provádí demolice nepotřebných objektů,“ uvedl Zimmel. Po dokončení výstavby první etapy budou následovat další. Věznice by měla pojmout až stovku vězňů.

 

Pokud se nový koncept osvědčí, vzniknou otevřené věznice i na dalších místech. Projektu je například nakloněn ředitel věznice ve Stráži pod Ralskem Ladislav Blahník. „Brání nám ale nedostatek prostor, to bude předmětem dalšího jednání,“ uvedl. Ve Stráži je 860 odsouzených, z toho 426 vězňů pracuje. Část jich jezdí za zaměstnáním mimo areál věznice. Dopravu do práce jim zajišťuje vězeňská služba a pod dohledem jsou odsouzení i v práci. V systému otevřené věznici by doprava a samotný pobyt v práci byl jen na nich. Pokud by ale do práce nepřišli, vrátili by se do klasické věznice a přišli o výhody. Za přínos by otevřené věznice považoval třeba Marcel - vězeň, který si odpykává ve Stráži 68 měsíců za majetkovou kriminalitu. Do propuštění mu zbývá rok. „Když jsme ve věznici, máme vše připravené. Člověk by se takto osamostatnil,“ uvedl.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744