Stát děti postižené očkováním neodškodní. Poslanci odflákli zákon, který to měl zařídit | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát děti postižené očkováním neodškodní. Poslanci odflákli zákon, který to měl zařídit

Stát děti postižené očkováním neodškodní. Poslanci odflákli zákon, který to měl zařídit

O tom, že by měl stát odškodnit děti prokazatelně poškozené povinným očkováním, panuje v dolní komoře shoda. Shodují se na tom poslanci sociální demokracie, hnutí ANO, lidovců, ODS, TOP 09 i komunistů. Přesto vše nasvědčuje tomu, že pozměňovací návrh Jana Farského (STAN), který navrhuje zavést odpovědnost státu za újmu způsobenou povinným očkováním nebo očkováním doporučovaným státem a hrazeným z veřejného zdravotního pojištění, sněmovnou neprojde. Podle poslanců napříč stranickým spektrem je totiž nedbale zpracovaný. Praxe, dle které je v České republice očkování dětí povinné, avšak bez toho, aby stát nesl odpovědnost za negativní důsledky s ním spojené, tak zůstane i v nejbližších měsících zachována. Nápravu lze čekat nejdřív po podzimních sněmovních volbách.

Nesouhlas poslanců s aktuálním návrhem celé téma nejspíš jen o několik měsíců odsouvá. Pokud ministerstvo zdravotnictví nic podstatného nezanedbá, je pravděpodobné, že stát v blízké budoucnosti nakonec přece jen fond pro děti s prokazatelnými negativními následky po povinném očkování zřídí. „Ministerstvo zdravotnictví rozhodně podporuje princip odškodnění pacientů, nemůže ale podpořit zvolenou formu, kterou předložil poslanec Farský,“ vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík z ČSSD. Takto složitou problematiku totiž podle něj není možné řešit jednostránkovou legislativou. „Předkládaný návrh navíc neprošel garančním výborem poslanecké sněmovny. Zároveň očkování nelze považovat za chybný úřední postup, z čehož návrh vychází,“ zdůrazňuje Ludvík.

Podobně mluví taky zástupci ostatních stran zastoupených ve sněmovně. „To, že se odškodňují pacienti, kteří byli poškozeni očkováním, je věc ve světě běžná a známá,“ uvedl v pro INFO.CZ poslanec ODS Bohuslav Svoboda, který je civilním povoláním lékař. „Svízel, zásadní a velký problém, celé věci spočívá v tom, že musí být taková souvislá příčinnost skutečně prokázána,“ připomíná s tím, že Farského norma je v tomto ohledu funkčně bezzubá. Svoboda přitom zdůrazňuje, že pokud by mělo jít skutečně o pacienty prokazatelně očkováním poškozené, bude jich za rok maximálně deset. „Z tohoto pohledu je sice možné zákon Jana Farského podpořit, avšak nedostatkem prostě je, že ten problém neřeší.“

Totéž říká stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková. Podle ní to dokonce vypadá, že se Farský nepokouší řešit trable dětí poškozených očkováním, jako spíše zaujmout před volbami jejich rodiče. Návrh proto politička neváhá označit rovnou za populistický. Také ona nicméně zdůrazňuje, že stát musí nést odpovědnost za zdravotní komplikace prokazatelně způsobené očkováním. „Pokud je očkování povinné a stát nedodržení této povinnosti sankcionuje, není pochyb o tom, že se musí zřídit fond, který nějakou přijatelnou formou bude odškodňovat postižené. Musíme se ale důkladně zabývat tím, jak se to bude dokazovat, zda půjde o jednorázovou nebo dlouhodobou podporu či kdo o tom bude rozhodovat. Těch otázek, které návrh Jana Farského neřeší, je ale celá řada,“ vysvětluje Marková.

Také lidovci v principu s návrhem souhlasí. Jejich poslanec Ludvík Hovorka ale upozorňuje ještě na jednu podstatnou okolnost, kterou Farského norma neřeší. „Jednou z problematických rovin návrhu je to, že zbavuje odpovědnosti farmaceutické firmy. Není to přece pouze stát, nýbrž také právě výrobci léků, kdo má nést odpovědnost,“ myslí si Hovorka. Rostislav Vyzula z hnutí ANO pak v rozhovoru pro INFO.CZ přiznal, ani druhý nejsilnější klub ve sněmovně návrh Farského nepodpoří. Zároveň připomněl, že se poslanci ke vzniku institutu, který bude odškodňovat poškozené očkováním, zavázali už dříve. „Na ministerstvu zdravotnictví dokonce vznikla pracovní skupina, která by měla kvalitní návrh zpracovat“ říká Vyzula.

Leč, zatím se tak nestalo a do voleb ani nestane. Právě proto nejspíš Farský přišel se stručným pozměňovacím návrhem. Jeho motivace jsou jasné: „Očkování je v České republice povinné. Stát však odmítá přijmout odpovědnost za negativní důsledky očkování, kterou i v zemích, kde je očkování dobrovolné, nese,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ a jako příklad uvádí sousední Německo. „Již několik let slibuje tento nerovný stav napravit, ale zatím bez výsledku. Státu ukládají nápravu ve svém rozhodování i Ústavní soud, Nejvyšší správní soud a Veřejný ochránce práv. Naposledy zavedení odpovědnosti státu přislíbil hlavní hygienik v Pracovní skupině pro otázky očkování v červnu loňského roku s tím, že do konce listopadu 2016 bude sněmovně předložen návrh právní úpravy,“ vysvětluje Farský.

A pokud podle Farského nepřistoupí sněmovna k úpravě v rámci tohoto pozměňovacího návrhu, a v tom má jednoznačně pravdu, už se to do podzimních voleb prostě nepodaří. „Domnívám se, že je podstatné k narovnání vztahu stát vs. občan, ale i pro zvýšení důvěry v očkování, aby stát nejen nařizoval, ale zároveň byl připraven unést odpovědnost za případné negativní následky,“ míní Farský. Podle šetření redakce INFO.CZ, je skoro jisté, že s ním v tomto bude ve středu souhlasit prakticky kompletní sněmovna. Přesto se zdá, že pokud se na poslední chvíli nestane nic nečekaného, kolegy ve sněmovně Farský nepřesvědčí. Poškozené děti a jejich rodiče si tak budou muset na odškodnění ještě několik měsíců počkat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.