Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát loni do infrastruktury investoval 76,2 mld. Kč. Využil 97% financí z fondu

Stát loni do infrastruktury investoval 76,2 mld. Kč. Využil 97% financí z fondu

Na výstavbu a údržbu silnic, železnic a dalších komunikací v Česku loni stát poskytl ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 76,2 miliardy korun, což je o 2,5 miliardy korun méně než předloni. Stát tak v roce 2017 využil 97 procent financí, které do fondu pro loňský rok vložil. Vyplývá to z účetní uzávěrky, kterou v úterý představí vládě ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO).

Vynaložené peníze se rozdělily především na výstavbu a údržbu železnic a silnic. Na železnice prostřednictvím Správy železniční dopravní cesty fond poskytl 33,7 miliardy korun, což představovalo 44,3 procenta celkových výdajů fondu dopravy. O něco málo více putovalo do silnic a dálnic prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic, které na tuto infrastrukturu vynaložilo 37,5 miliardy korun, tedy 49,2 procenta.

Pozitivní byl podle ředitele fondu Zbyňka Hořelicy nárůst prostředků plynoucí z daňových příjmů, který je ovlivněný jejich aktuálním výběrem. Celkem tyto příjmy loni činily 30,4 miliardy korun, tedy o téměř 7,5 procenta více než v roce 2016. Nejvíce si fond oproti předchozímu roku polepšil u výběru mýta, a to o zhruba 1,15 miliardy korun na celkových 10,7 miliardy korun.

Celkově tak příjmy z daní a poplatků loni činily 38,7 procenta celkových výnosů fondu. Ten je z většiny tvořen dotacemi ze státního rozpočtu, ze kterého loni fond dostal více než 41,5 miliardy korun, což bylo 53 procent všech příjmů. SFDI čerpá výnosy ze svého podílu na spotřební dani z minerálních olejů, silniční daně, dálničních známek a mýta. Vyšší příjmy byly podle šéfa fondu výsledkem celkového hospodářského růstu v zemi a fond je operativně použil na další stavby, údržbu a provoz infrastruktury.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232