Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát vyplatil neziskovkám téměř 18 miliard. Kam všude šly peníze?

Stát vyplatil neziskovkám téměř 18 miliard. Kam všude šly peníze?

Premiér v demisi Andrej Babiš letos v lednu rozhodl, že vláda neprojedná každoroční zprávu o financování neziskových organizací. Požadoval, aby byl rozbor mnohem detailnější. I když podrobnou zprávu získal již v březnu, vláda ji stále neprojednala.

„Analýza byla vyhotovená do premiérem zadaného termínu (15. 3.) a nyní čeká na zařazení na jednání vlády. K dispozici bude po projednání vládou,“ odpověděla na žádost HlídacíPes.org o znění zprávy mluvčí vlády Barbora Peterová.

Klacek na neziskovky

„Pan premiér možná hledá něco, co by šlo použít jako klacek. Nějaké zelené nebo advokační neziskovky, které by pobíraly nějaké větší peníze. Možná je nervózní z toho, že tam nic takového není. Zve si k tomu na jednání úředníky z rady vlády pro nevládní neziskové organizace,“ říká pod podmínkou anonymity muž obeznámený s děním na Radě vlády pro nestátní neziskové organizace.

HlídacíPes.org zatím neveřejnou zprávu (Rozbor financování nestátních neziskových organizací z veřejných rozpočtů v roce 2016) získal.

Potvrzuje se, že nejvíce peněz jde do oblasti „Sociálních věcí a politiky zaměstnanosti“, „Tělovýchovy“ a „Vzdělávání a školské služby“.

Data podobně jako každý rok zahrnují všechny dotace ze státního rozpočtu, z rozpočtů krajů a obcí a také ze státních fondů.

Ze zprávy mimo jiné plyne:

 • V České republice je k 1. lednu 2016 registrováno 85 308 spolků a 25 085 pobočných spolků
 • 2 672 obecně prospěšných společností; 397 ústavů, 517 nadací; 1 558 nadačních fondů,
 • 252 školských právnických osob zřízených NNO, 938 zájmových sdružení právnických osob a 4 127 církevních právnických osob.

Celkem získaly vybrané neziskové organizace dotace ve výši 17,889 miliard korun.

 • Nejvíce šlo přímo ze státního rozpočtu: 10,87 miliardy,
 • kraje (včetně hl. m. Prahy) vydaly 2,85 miliardy,
 • 3,95 miliardy šlo z rozpočtu obcí,
 • 221 milionů ze státních fondů.

ZDROJ: Rozbor financování nestátních neziskových organizací z veřejných rozpočtů v roce 2016ZDROJ: Rozbor financování nestátních neziskových organizací z veřejných rozpočtů v roce 2016autor: Hlídací pes

Oproti předchozímu roku nominální objem poskytnutých dotací z veřejných rozpočtů a státních fondů vzrostl o 8,5 %.

Zdaleka ne všechny registrované neziskové organizace však čerpají dotace z veřejných rozpočtů.

V roce 2016 nějakou dotaci obdrželo:

 • 45 nadací, 4 707 spolků a 1 015 pobočných spolků
 • 634 obecně prospěšných společností, 182 ústavů a 175 účelových zařízení církví
 • 48 zájmových sdružení právnických osob a 135 školských právnických osob.

Deset neziskových organizací si rozdělilo hned 16 % objemu dotací. Sumu převyšující 50 milionů získalo ze státního rozpočtu 28 neziskovek.

Kolik na dotace dává stát, kraje a obce (v tis. Kč, podíl v %)Kolik na dotace dává stát, kraje a obce (v tis. Kč, podíl v %)autor: Hlídacípes.org

Největší objem dotací poskytnutých neziskovým organizacím ze státního rozpočtu v roce 2016 směřoval do oblasti „Sociálních věcí a politiky zaměstnanosti“, „Tělovýchovy“ a „Vzdělávání a školské služby“.

NeziskovkyNeziskovkyautor: Hlídacípes.org

KRAJE

V roce 2016 bylo z krajských rozpočtů poskytnuto 15 547 dotací ve výši 2,85 miliardy Kč. Nejštědřejší je v absolutních číslech Praha a Jihomoravský kraj.

Neziskovky - dotace krajeNeziskovky - dotace krajeautor: Hlídacípes.org

Největší objem dotací zde směřoval do „Tělovýchovy“, „Sociálních věcí a politiky zaměstnanosti“ a „Kultury a ochrany památek“.

OBCE

V roce 2016 poskytly obce (mimo hl. m Prahy) dotace neziskovkám ve výši 3 948,7 mil. Kč.

Neziskovky - obceNeziskovky - obceautor: Hlídacípes.org

Nejvíce byla i zde podpořena oblast „Tělovýchova“, „Sociální věci a politika zaměstnanosti“ a „Kultura a ochrana památek“.

STÁTNÍ FONDY

Ze státních fondů byly v roce 2016 poskytnuty nestátním neziskovým organizacím dotace ve výši 221 milionů Kč.

Oproti roku 2015 došlo v roce 2016 k výraznému nominálnímu propadu objemu poskytnutých dotací ze státních fondů o více než 70 %.

Největší objem dotací v roce 2016 poskytl Státní zemědělský intervenční fond.

Neziskovky - součet dotacíNeziskovky - součet dotacíautor: Hlídacípes.org

Neziskovky - fondyNeziskovky - fondyautor: Hlídacípes.org

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1