Státní pojistné se zvedne na 969 korun. Vláda tak chce zvýšit platy zdravotníků | info.cz

Články odjinud

Státní pojistné se zvedne na 969 korun. Vláda tak chce zvýšit platy zdravotníků

Vláda schválila navýšení pojistného státních pojištěnců, kam kromě dětí a důchodců spadají také nezaměstnaní. Příští rok tak státní kasa na pojistném vydá o 3,5 miliardy korun víc než letos. Podle návrhu ministerstva zdravotnictví, kterému dnes vláda dala zelenou, bude stát odvádět na jednoho pojištěnce měsíčně o 49 korun víc, a částka se tak zvýší na 969 korun. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého to mimo jiné umožní zvýšit platy zdravotníků.

„Umožní to zlepšit financování léčby a pokračovat ve zvyšování platů zdravotníků,“ uvedl premiér.

Stát platí pojistné za zhruba 5,95 milionu lidí, mezi kterými jsou především děti, důchodci či nezaměstnaní. Vyměřovací základ pro tyto platby je nyní stanoven zákonem s tím, že vláda může tuto částku svým nařízením měnit. Výše pojistného činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Pro letošní rok dosahuje základ 6814 korun, měsíční platba za jednoho pojištěnce je 920 korun. Pro příští rok by se základ měl zvednout na 7177 korun a měsíční pojistné na 969 korun.

Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že letos stát vydá na platbách za státní pojištěnce 65,8 miliardy korun, příští rok by to mělo být 69,3 miliardy korun. Tyto platby tvoří necelou čtvrtinu z příjmů veřejného zdravotního pojištění, které by letos měly dosáhnout 276,59 miliardy korun. Výdaje by měly být asi o 23,5 milionu korun nižší.

Peníze, které stát pošle do systému navíc, by měly podle ministerstva sloužit především k personální stabilizaci ve zdravotnictví. Vláda už dříve slíbila, že by se platy v nemocnicích měly v příštím roce zvednout o deset procent. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že příjmy systému se zvýší i díky meziročnímu růstu výběru pojistného od pracujících. Celkově by tak příjmy systému měly vzrůst o zhruba 12,8 miliardy korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud