Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Státní zástupce vyhověl námitkám aktivistů z Chvaletic a uznal nižší vyčíslení škody

Státní zástupce vyhověl námitkám aktivistů z Chvaletic a uznal nižší vyčíslení škody

Okresní státní zastupitelství v Pardubicích souhlasilo s vyčíslením škody ekologickou organizací Greenpeace způsobené při protestu aktivistů proti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice v roce 2016. Pět obviněných tento měsíc dobrovolně uhradilo 407.780 korun, které společnost Severní energetická zaplatila za zamazání zhruba stovky děr na chladicí věži.

Další výdaje například za ostrahu objektu či za létání s dronem, které vlastník elektrárny vymáhá, obvinění odmítají, uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Podle vyšetřovatelů škoda dosáhla více než milionu korun.

„Vyhověl jsem námitkám obviněných, kteří nesouhlasili s vyčíslením výše způsobené škody. Dospěl jsem přitom k závěru, že pro účely vedeného trestního řízení měla být výše škody stanovena toliko z účelně vynaložených nákladů na uvedení poškozené věci do původního stavu,“ uvedl státní zástupce Petr Nečas pro ČTK.

Stížnost obviněných proti usnesení o zahájení jejich trestního stíhání dříve zamítl. Podle Nečase zatím policie nepotvrdila uhrazení částky ze strany Greenpeace.

Předloni 3. října obsadilo chladicí věž 11 aktivistů Greenpeace, opustili ji 5. října. Někteří na ni vylezli a navrtali do ní díry, později na ni vyvěsili dva transparenty. Organizace protestovala proti prováděné modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030.

Policie obvinila pět českých aktivistů z poškození cizí věci a z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Stíhání šesti zahraničních aktivistů předala do zemí jejich pobytu.

Podle právníka Greenpeace Pavla Uhla je reálná výše škody pod 500.000 korunami, proto nelze mluvit o škodě velkého rozsahu a skutek by měl být překvalifikován na nižší trestnou sazbu. „Policejní expert bude nyní ještě prověřovat, zda nevedlo počínání obviněných ke skutečné poruše provozu zařízení, tedy elektrárny jako celku. Pokud zjistí, že nikoli, nebude podle obhájce nic bránit tomu, aby byl skutek překvalifikován. V době akce nebyla elektrárna v provozu. Dva bloky byly odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli předchozímu požáru dopravníku uhlí. „Již dva týdny po protestu přitom věž s navrtanými dírami jela na plný výkon, aniž by byly provedeny opravy,“ uvedl Hrábek.

Podle Greenpeace může dobrovolným zaplacením škody trestnost činu zaniknout ještě před zahájením soudního řízení, a případem by se tedy nemusel soud ani zabývat. Případné další odškodnění by v takovém případě společnost Severní energetická mohla vymáhat v civilním řízení.

Greenpeace protest odůvodňoval tím, že považuje za chybné rozhodnutí státních úředníků automaticky prodloužit provoz největšího znečišťovatele v Pardubickém kraji, nevyhodnotit dopady rozhodnutí na životní prostředí a vyloučit ze schvalovacího řízení veřejnost. Severní energetická v minulosti označila nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232