Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Štědrá podpora cestovního ruchu. Ministerstvo může rozdat přes půl miliardy korun

Štědrá podpora cestovního ruchu. Ministerstvo může rozdat přes půl miliardy korun

Zájem žadatelů o dotace ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na podporu cestovního ruchu v regionech zhruba o polovinu přesahuje 300 milionů korun, které jsou aktuálně k dispozici. Snahou ministerstva je podporovat regiony, aby se tuzemští i zahraniční turisté rozprostřeli do celé republiky. 

Ministryně Karla Šlechtová (ANO) oznámila, že pokud budou žádosti dobré a splní podmínky, vypíše druhou výzvu, v níž bude možné čerpat dalších 280 milionů korun.

„V této výzvě směřujeme podporu do marketingu i do infrastruktury. Žádat mohou obce, kraje, ale i podnikatelé či neziskovky. Dělala jsem osvětu v obcích, protože je potřebujeme, aby se zapojily stejně jako kraje," řekla Šlechtová ČTK.

 

Obce vnímá jako klíčovou instituci, která se musí snažit propagovat region a lákat turisty. „Inkasují poplatky z ubytování. Částku, kterou obce od hoteliérů dostanou, obdrží v té samé výši ještě jako podporu od ministerstva," řekla.

Řekla také, že chce zvýšit lázeňské poplatky. „Nyní jsou necelé euro, tak by to mělo být aspoň jedno euro (27 Kč) či euro a půl. Chci propagovat tradiční lázeňství," uvedla.

Šlechtová uvedla, že od října 2014, odkdy působí na ministerstvu, se jejímu rezortu podařilo zvýšit podíl turistického ruchu na HDP ze dvou procent na tři. „To je skvělé a všichni si začali uvědomovat, že turistický ruch má budoucnost. Navíc přichází průmysl 4.0 (současný trend digitalizace, automatizace výroby a změn na trhu práce) a řada lidí skončí ve službách a na prvním místě je právě turistický ruch," uvedla Šlechtová.

 

Dodala, že tři procenta HDP jsou čísla Českého statistického úřadu, která však nezahrnují například tržby z lanovek a lyžařských vleků či útratu turistů v restauracích či obchodech. „Podíl na HDP je tak ještě vyšší a odhadujeme jej až na 20 procent," řekla Šlechtová.

Loni se zvýšil počet tuzemských turistů cestujících po Česku zhruba o 20 až 30 procent, rostl i počet turistů za zahraničí. Například Číňanů přijelo 450 000, o polovinu více. „I nadále se chceme soustředit na Čínu, a také na Jižní Koreu. Začínají k nám hodně jezdit Kanaďané. A rozhodně nesmíme opustit propagaci v Evropě a v USA," uvedla Šlechtová. „Myslím, že jsme nastavili řadu dobrých věcí a ráda bych, aby byl zájem o Česko ještě větší," dodala.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744