Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stěžejní argument padl. Hedvábná stezka přes Česko nepovede

Stěžejní argument padl. Hedvábná stezka přes Česko nepovede

Vysokorychlostní železnice, která má kopírovat legendární Hedvábnou stezku, nepovede přes území České republiky. Jednalo se přitom o jeden z hlavních argumentů zastánců spolupráce s Čínou, proč s východoasijským kolosem kooperovat. Na vývoj upozornily Lidové noviny. 

Z Číny přes středoasijské republiky, Írán, Istanbul a Moskvu až po německý Duisburg, Rotterdam a Benátky. To je trasa takzvané nové Hedvábné stezky, vysokorychlostní železnice, která spojí Čínu s Evropou a pomůže tak utužit obchodní svazky mezi světadíly.

Nebude ovšem procházet přes české území, jak často uváděli zastánci úzké spolupráce České republiky s komunistickou Čínou. Nejbližší napojení na dráhu, bude v polské Lodži, jak informovaly Lidové noviny. „Pokud bylo takto rozhodnuto, je to promarněná příležitost,“ přiznal Tomáš Hülle, prezident Czech China Entrepreneurs Forum (CCEF).

Hedvábná stezkaHedvábná stezkaautor: E15

Železnice, o které hovoří čínský prezident Si Ťin-pching od roku 2013, má mít pro státy, kterými bude procházet hned několik výhod. Kromě usnadnění dopravy zboží se jedná také o zisky spojené s výstavbou logistických center, která bude třeba nově vybudovat. Českou republiku z pochopitelných důvodů mine rovněž námořní část nové Hedvábné stezky. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1